loader

Propozycja pracy w innej miejscowości – czego oczekiwać od pracodawcy?

 

Firmy często oferują wyższe wynagrodzenie, zazwyczaj na okres 3-6 miesięcy. Czasami zdarza się, że pracownicy otrzymują je na stałe. Część kandydatów oczekuje także służbowego samochodu – jeśli dany pracownik przenosi się na większe odległości, to zazwyczaj negocjuje auto wyższej klasy. Rekrutowani oczekują też możliwości zdalnej pracy przynajmniej jeden dzień w tygodniu np. w piątek, by móc spędzić weekend z rodziną. W swojej karierze spotkałem się z prośbami o wsparcie w znalezieniu pracy dla męża czy żony rekrutowanej osoby w nowym miejscu zamieszkania – komentuje Dariusz Obuchowicz, Business Development Executive HRK Poznań.

Czego oczekują kandydaci?

Jak się okazuje, niekiedy potencjalni pracownicy, którzy mają zmienić miejsce zamieszkania, oczekują większego wsparcia ze strony pracodawcy. Podczas rozmów kwalifikacyjnych negocjują na przykład dofinansowanie do wydatków związanych z życiem rodzinnym, np. żłobków dzieci, standard mieszkania, które zapewnia pracodawca, czy też okres, w którym otrzymują wyższe wynagrodzenie,  

Jak zauważa Krzysztof Kobyliński, ekspert ds. outsourcingu specjalistów IT, kandydaci z innych krajów niekiedy oczekują pomocy w sprawach związanych z organizacją wizy. W tej branży relokacje do innych krajów wynikają z braku wykwalifikowanych osób na danym rynku. Podobna sytuacja ma miejsce w centrach usług wspólnych.

W sektorze SSC/BPO kandydaci z reguły oczekują wzrostu wynagrodzenia. Przy relokacji dodatkowo liczą na wsparcie pokrycia kilkumiesięcznych kosztów utrzymania się w nowym mieście. Dlatego aby przyciągnąć nowych pracowników, firmy coraz częściej stosują jednorazową dopłatę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia oraz pomoc w uzyskaniu zezwolenia na pracę – w przypadku osób spoza UE – komentuje Marianna Świderska, Consultant HRK SSC/BPO.

Dlaczego nie wszyscy decydują się na zmiany?

Marcin Nowosad, Team Leader w HRK, zauważa, że kandydaci nie są chętni do relokacji między innymi z powodu poczucia stabilizacji w obecnym miejscu pracy. Te osoby są przekonane, że jako dobrzy specjaliści w swojej dziedzinie znajdą pracę wszędzie, dlatego zmiana miejsca zamieszkania nie jest konieczna. Do głównych powodów odrzucenia ofert pracodawców można zaliczyć:

  • Lokalizację, która nie spełnia oczekiwań kandydata (ograniczone perspektywy długofalowego rozwoju kariery, brak wydarzeń kulturalnych, korki itp.),
  • Przywiązanie i zobowiązania w obecnym miejscu zamieszkania (przede wszystkim rodzina, ale również przyjaciele czy kredyt na mieszkanie).

 

Relokacja jest wrażliwym tematem podczas procesów rekrutacyjnych. Konsultantka HRK, Nina Tokarz, przyznaje, że jeżeli kandydat nigdy nie myślał o relokacji i nie jest do niej przekonany, to rekruter nie powinien go do tego nakłaniać.

 

Decyzja o przeprowadzce związanej ze zmianą pracy ma silny wpływ nie tylko na samego pracownika, ale i na całą jego rodzinę. Nie warto „przeprowadzać” kandydata na siłę, ponieważ może mieć to odwrotny od zamierzonego skutek. Ryzyko, że taki pracownik nie zwiąże się na dłużej z nową firmą, jest bardzo duże – dodaje ekspertka.

 

Zmiana miejsca pracy wraz ze zmianą zamieszkania to duże wyzwanie dla każdego kandydata. Firmy coraz częściej stosują pakiety relokacyjne, które mają ułatwić przystosowanie się do nowego otoczenia. Osoby, które aktywnie poszukują pracy, znacznie chętniej przyjmują oferty wymagające przeprowadzki. Benefity i pakiet korzyści różnią się od branży, jednak we wszystkich przypadkach główną rolę odgrywa wyższe wynagrodzenie. 

1 2

O autorze