loader

Jak chronić się przed smogiem?

Niska  jakość powietrza zewnętrznego utrudnia nam wietrzenie domów, przez co wdychamy zużyte powietrze, pełne roztoczy, pyłów i bakterii. Z powodu braku tlenu, odczuwamy zwiększone zmęczenie, utratę koncentracji czy apatię. W celu polepszenia jakości życia oraz zmniejszeniu ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego, należy mieć stały dostęp do natlenionego powietrza, co zapewniają rekuperatory.

 

Korzyści ze stosowania rekuperatora są odczuwalne nie tylko zimą, ale i latem. Ponieważ dom jest stale wentylowany, w cieplejszych miesiącach nie trzeba na noc pozostawiać otwartych okien, przez które do środka dostają się komary, muchy i inne owady.

 

Wykorzystując odzysk energii ze zużytego powietrza, zmniejszamy zapotrzebowanie na energię do ogrzewania domu lub mieszkania. Tym samym, otwieramy sobie możliwość zastosowania czystych źródeł energii do ogrzewania domu. W konsekwencji, przyczyniamy się do redukcji CO2 oraz innych zanieczyszczeń w atmosferze. Reasumując rekuperacja zapewnia korzyści zarówno dla naszego zdrowia, środowiska jak i portfela – mówi Jacek Hoppe, specjalista ds. rozwoju urządzeń HVAC w firmie SIG.

 

Jaki rekuperator wybrać?

Wybór odpowiedniego urządzenia rekuperacyjnego powinien być uwarunkowany zapotrzebowaniem na ilość powietrza wentylacyjnego. Jest to uzależnione od liczby mieszkańców, kubatury oraz struktury wewnętrznej domu. Nie zawsze mamy miejsce na montaż pełnowymiarowej jednostki rekuperacyjnej. W przypadku ograniczonej przestrzeni, na rynku dostępne są rekuperatory przeznaczone do małych pomieszczeń,  które można zamontować zarówno w pionie, jak i w poziomie oraz jednostki ścienne, które nie wymagają instalacji rozprowadzenia powietrza. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia pomogą doświadczeni doradcy.

 

Bogaty wybór rekuperatorów można znaleźć w ofercie SIG (www.sig.pl).

1 2

O autorze