loader

Jak chronić się przed smogiem?

Ze względu na koszty, wielu Polaków w okresie grzewczym korzysta z pieców, w których pali się węglem. Przyczyniają się tym samym do powiększania się smogu. Zatrute powietrze odbija się na naszym zdrowiu, a wdychamy je nie tylko na zewnątrz, ale i w domu. W celu poprawy stanu jakości powietrza warto zainwestować w rekuperator- obok antysmogowych masek i tlenu w puszkach jest to kolejne rozwiązanie pomocne w ochronie przed smogiem.

 

Co to jest rekuperator i jaki sposób działa?

Rekuperator jest urządzeniem, przez które przepływają dwa strumienie powietrza: zużyte i wilgotne, wywiewane na zewnątrz budynku oraz świeże powietrze atmosferyczne, które jest  nawiewane  do środka. Rekuperacja polega na odzyskiwaniu ciepła z powietrza wywiewanego za pomocą wymiennika płytowego lub obrotowego- w okresie niskich temperatur zewnętrznych energia cieplna jest przekazywana powietrzu nawiewanemu, dzięki czemu nie następuje wyziębienie pomieszczeń, jak np. w przypadku stosowania tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Przepływające przez rekuperator strumienie powietrza są zrównoważone, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury budynku. Przekłada się ona również na szybsze suszenie prania, uniknięcie parowania szyb oraz rozwoju grzybów i pleśni. Ze względu na odzysk powietrza, oszczędzamy również na ogrzewaniu domu. To ograniczenie zużycia energii w eksploatacji wpisuje się w ideę domu pasywnego.

 

Filtry anty-smogowe

Rekuperator ma również wbudowane filtry, wyłapujące zanieczyszczenia powietrza z zewnątrz, przydatne zwłaszcza w okresie wzmożonego występowania smogu, gdy lekarze alarmują, aby unikać kontaktu z zatrutym powietrzem, zawierającym śmiertelny benzo(a)piren.

 

Standardowo urządzenia wyposażone są w filtry klasy  G3,  wyłapujące zanieczyszczenia wielkości większych pyłków kwiatowych, opcjonalnie  dostępne są filtry klasy F7,blokujące dostęp wszystkim rodzajom pyłu i sadzy, mgle olejowej, czy zarodnikom grzybów. Filtry F7  charakteryzują się również częściową skutecznością w filtrowaniu dymu tytoniowego oraz bakterii.

 

1 2

O autorze