loader

„ZBYT DOBRE, BY JE MARNOWAĆ” WYJĄTKOWA DREWNIANA KONSTRUKCJA NA MILAN DESIGN WEEK 2017

Dla Seana ulubionym przesłaniem projektu jest to, że meble pochodzą z lasu. Takie bezpośrednie powiązanie nie zawsze jest oczywiste dla użytkowników.

„Niedoskonałości mogą sprawić, że gotowy mebel będzie po prostu piękny. Mam nadzieję, że nasz projekt stanie się źródłem inspiracji i dowodem na to, że można pracować w materiale uważanym za niedoskonały – a dzięki umiejętnościom, inteligencji i ciekawości świata przekształcić go w formę piękną, wyjątkową, i uwielbianą” – dodała Benedetta.

CO JEST ZBYT DOBRE, BY TO MARNOWAĆ?

Instalacja „Too Good To Waste” kwestionuje zasadność obecnych powiązań pomiędzy zużyciem drewna a modą. Wbrew powszechnym przekonaniom, nie wszystkie lasy znikają. Należy pamiętać, że amerykańskie lasy liściaste są szybko rosnącym zasobem, a ich drzewostan zwiększył się ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Pomimo to – ze względu na modę i trendy związane z preferowanymi kolorami – dominuje popyt zaledwie na kilka gatunków drewna, a pozostałe są wykorzystywane w niewystarczającym stopniu lub pozostają w lesie – to stracona szansa z perspektywy branży meblarskiej.

Instalacja „Too Good To Waste” jest zaproszeniem do refleksji na temat odpowiedzialnego wykorzystania lasów, a także do odkrywania gatunków i asortymentu amerykańskiego drewna liściastego, rzadko spotykanego w europejskich domach i sklepach meblarskich. Powinien je uwzględniać każdy, komu leży na sercu odpowiedzialne i zrównoważone wykorzystanie zasobów leśnych.

Benedetta Tagliabue i David Venables

„W instalacji »Too Good To Waste« chodzi o korzystanie z zasobów leśnych do efektywnego maksimum. Wykorzystujemy gatunki niedoceniane, by ukazać ich piękno, uniwersalność i przydatność jako materiał dla rzemieślników. Odnosimy się również do kwestii asortymentu. Jako meblarze jesteśmy zawsze ogromnie wybredni, dobierając najlepsze kawałki materiału. To musi się zmienić, jeżeli chcemy postawić na bardziej zrównoważony styl życia. Obecnie wykorzystujemy drewno z widocznymi sękami oraz biel i inne elementy, które jeszcze dziesięć lat temu byłyby w meblarstwie najwyższej klasy nie do pomyślenia. W naszym projekcie pokazujemy asortyment drewna liściastego nie stosowanego zazwyczaj w stolarce czy meblarstwie, aby przekazać innym ważny komunikat: »Popatrz, to zbyt dobre, by to marnować!« – dodał Sean Sutcliffe.

„Tak wiele dostępnych nam wyrobów z drewna wiąże się z linią określonych barw i gatunków drewna liściastego. To ogranicza klientów i projektantów, zabierając im część wolności i radości z możliwości wykorzystania znacznie większej części dostępnego materiału. Zajmujemy się koncepcją bardzo istotną dla współczesnego społeczeństwa: Jak lepiej wykorzystać materiał, który zazwyczaj nie byłby dla nas surowcem pierwszego wyboru, z myślą o bardziej zrównoważonej gospodarce? Celem naszego projektu jest nawiązanie dialogu na ten temat. Po co się ograniczać, trzymając się kurczowo tradycji? Dlaczego korzystać jedynie z materiałów, które wydają nam się atrakcyjne? Nie bójmy się używać wyobraźni!” – dodał David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

1 2

O autorze