loader

„ZBYT DOBRE, BY JE MARNOWAĆ” WYJĄTKOWA DREWNIANA KONSTRUKCJA NA MILAN DESIGN WEEK 2017

INTERAKTYWNA ŚCIANA PEŁNA NIESPODZIANEK

Na odważną drewnianą instalację składają się cztery odrębne, wyjątkowe elementy, owinięte wokół monumentalnych filarów wejścia do audytorium Aula Magna Uniwersytetu w Mediolanie. Konstrukcja jest próbą przeprojektowania renesansowej architektury dziedzińca Cortile d’Onore, zaprojektowanego przez słynnego architekta Filarete, ozdobionego licznymi ornamentami i postaciami ludzkimi, wyłaniającymi się ze ścian.

„Chcieliśmy odtworzyć koncepcję dziedzińca w nowoczesny, a jednocześnie zabawny sposób, projektując ścianę pełną niespodzianek. Mamy nadzieję, że zwiedzający – zaskoczeni instalacją – będą chcieli wchodzić z nią w interakcję, odkryją i będą wykorzystywać ukryte w niej meble. Ciekawość zwiedzających niezwykle ożywi ten projekt” – wyjaśniła Benedetta Tagliabue, autorka konstrukcji.

Zwiedzający mogą wchodzić w interakcję z instalacją, a przy tym dobrze się bawić. Dotykając, otwierając, popychając, ciągnąc i obracając poszczególne elementy, a także tworząc nowe konfiguracje, mogą odkrywać instalację w dosłownym sensie. Zmieniając formę za pomocą dotknięcia dłoni, poznają ukryte wewnątrz projektu niezwykłej urody meble, np. siedziska, stoliki i lustra.

„Czuję się zaszczycona, że powierzono mi zaprojektowanie instalacji »Too Good To Waste« z amerykańskiego drewna liściastego przy udziale rzemieślników z firmy Benchmark, która jest prezentowana w Mediolanie – mieście, w którym się urodziłam i wychowałam – dodała Benedetta Tagliabue.

 

MEBLE Z LASU

Forma instalacji ukazuje transformację drewna liściastego od najbardziej surowej postaci po doskonałość gotowych mebli, podkreślając ich leśne pochodzenie.

„Stworzyliśmy swoistą szkółkę z pionowych desek z kilku gatunków amerykańskiego drewna liściastego: tulipanowca, wiśni, czerwonego dębu i klonu – i wyczarowaliśmy z niej meble. Przekształciliśmy surowe drewno w obiekty użytkowe z wypolerowanym wykończeniem, które są owocem pracy meblarza” – powiedział Sean Sutcliffe, współzałożyciel firmy Benchmark.

1 2

O autorze