Wiemy kto dostarczy komputery dla polskich czwartoklasistów
Centrum Obsługi Administracji Rządowej opublikowało listę 14 firm, które spełniły kryteria przetargowe i mogą podpisać umowę ramową na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów.
„Cieszymy się z widocznej konkurencji wśród firm, które zaoferowały kilkanaście różnych modeli laptopów” – podkreślił Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Ostateczne ceny laptopów i wykonawców w każdym z 73 wyznaczonych regionów zostaną ogłoszone w lipcu.
Przetarg obejmuje zakup 394 346 laptopów za ponad 1 mld 182 mln złotych, co czyni go największym tego typu przetargiem w Europie. Program ma na celu wsparcie rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, zgodnie z ustawą. Każdy czwartoklasista w Polsce, zarówno z szkół publicznych, jak i niepublicznych, otrzyma laptop.
„Nowoczesny sprzęt powinien być stałym elementem polskiego systemu oświaty. Najlżejszy laptop oferowany w przetargu waży zaledwie 1,4 kg. To nie jest najważniejsze kryterium dla dorosłych, ale musimy brać to pod uwagę, gdy mówimy o dzieciach” – zaznaczył Cieszyński. Laptopy, które trafią do dzieci, będą objęte gwarancją producenta na 36 miesięcy.
Lista firm obejmuje konsorcja takie jak Advatech Sp. z o.o. z Wrocławia, Magda Kwiatkowska i Sebastian Kwiatkowski z Renopol s.c. z Radonia, które oferują laptopa HP ProBook 440 G9. Inne firmy to m.in. Bechtle direct Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, która oferuje Fujitsu LIFEBOOK E5412, oraz konsorcjum Euvic Solutions S.A. z Warszawy i Infonet Projekt S.A. z Bielska-Białej, oferujące Lenovo V15 G3 IAP CTO.
Więcej firm, takich jak MMITIS Sp. z o.o. z Bydgoszczy, Intaris Sp. z o.o. z Warszawy, czy x-kom sp. z o.o. z Częstochowy, znajduje się na liście, każda oferując różne modele laptopów od różnych producentów, takich jak Acer, ASUS, czy Dell.
Cała lista firm, które spełniły kryteria przetargowe, jest dostępna na stronie Centrum Obsługi Administracji Rządowej.