loader

Program rezydencji artystycznych rozszerzono o ukraińskich artystów

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, dzięki funduszom otrzymanym od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozszerza program rezydencji artystycznych o artystów z Ukrainy.

Program rezydencji artystycznych został zainicjowany w 2021 roku w związku z represjami wobec twórców teatralnych w Białorusi (m.in. aktorów, reżyserów, scenografów, tancerzy, dramaturgów, dramatopisarzy). Jego główną ideą jest obecnie łączenie ukraińskich i białoruskich przedstawicieli zawodów kreatywnych związanych z teatrem z polskimi organizacjami i instytucjami kultury, tworzenie sieci kontaktów i stwarzanie realnych szans na podjęcie współpracy czy relacji zawodowej.

Rozszerzony program obejmie po trzydziestu obywateli Ukrainy i Białorusi, którzy będą mogli odbyć sześciomiesięczne rezydencje w polskich instytucjach teatralnych. Umożliwi to udzielenie wsparcia ukraińskim artystom nie tylko w wymiarze bytowym, ale także w obszarze prześladowanej przez rosyjski reżim kultury, przyczyni się również do wzmocnienia polsko-ukraińskich relacji w dziedzinie teatru.

Do udziału w programie mogą zgłosić się polskie instytucje i organizacje prowadzące działalność związaną z teatrem i deklarujące gotowość przyjęcia co najmniej jednej osoby z Ukrainy lub Białorusi do odbycia rezydencji artystycznej.

Rezydencja artystyczna może trwać od jednego do sześciu miesięcy. W jej trakcie rezydent-osoba znajdować się będzie pod merytoryczną opieką organizacji/instytucji przyjmującej. Zakres i szczegóły rezydencji zostaną ustalone bezpośrednio pomiędzy rezydentem a organizacją czy instytucją przyjmującą. W ramach Programu organizator (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) zwraca osobom odbywającym rezydencje koszty podróży z aktualnego miejsca zamieszkania oraz koszty utrzymania, a organizacjom i instytucjom przyjmującym – koszty opieki merytorycznej.

Zgłoszenia można nadsyłać do Instytutu do 15 kwietnia 2022 r. (decyduje kolejność zgłoszeń)

 

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze