loader

Wicepremier J. Sasin: Fit for 55 uderza w polską gospodarkę

Wicepremier Jacek Sasin wyraził zaniepokojenie konsekwencjami unijnej dyrektywy Fit for 55 dla polskiej gospodarki i obywateli podczas konferencji Impact’23 w Poznaniu. Dyrektywa ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o co najmniej 55% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Sasin zwrócił uwagę, że dyrektywa wprowadza obciążenia finansowe dla obywateli i gospodarki, w tym podwyżki cen za energię elektryczną, ogrzewanie i transport. Szacuje się, że koszty związane z pakietem wyniosą dla Polski 527,5 mld euro, a wdrożenie dyrektyw Fit for 55 może kosztować czteroosobową rodzinę w Polsce do 2030 r. dodatkowe ćwierć miliona zł.

Sasin podkreślił, że Polska nie neguje transformacji energetycznej, ale musi iść w swoim tempie, z uwzględnieniem specyfiki kraju, gdzie 70% energii jest produkowane z węgla. Dodatkowo, zaznaczył, że Polska sprzeciwia się włączeniu do systemu EU ETS budynków i transportu drogowego, co doprowadzi do dodatkowych opłat za paliwa i zwiększy koszty ogrzewania i korzystania z transportu.

Pomimo tych wyzwań, wicepremier Sasin podkreślił, że Polska jest zaangażowana w transformację energetyczną, w tym rozwój energetyki jądrowej. Według „Polityki energetycznej Polski do roku 2040”, Polska planuje mieć trzy wielkoskalowe elektrownie jądrowe do 2040 roku. Ponadto, Polska dąży do dywersyfikacji źródeł energii i inwestuje w strategiczną infrastrukturę energetyczną.

 

Polityka Energetyczna Polski 

„Polityka energetyczna Polski do roku 2040” – przewiduje, że do 2040 r. będziemy mieć trzy wielkoskalowe elektrownie jądrowe. Pierwsza, rządowa, powstanie w oparciu o amerykańską technologię na Pomorzu, a lokalizacja drugiej zostanie wyznaczona wkrótce. Trzecia elektrownia jądrowa, realizowana jako projekt biznesowy przez PGE i ZE PAK we współpracy z Koreańczykami będzie uzupełnieniem projektu rządowego.

Równolegle największe polskie spółki,  jak np. Orlen czy KGHM, planują inwestycje w tzw. SMR-y, czyli technologię małych reaktorów jądrowych, które dopełnią program rządowy. Uaktualniona PEP2040 przewiduje, że w 2040 r. ok. 73 proc. energii elektrycznej w Polsce będzie pochodzić z atomu oraz OZE.

O autorze