loader

Czego spodziewać się po MdM na rynku wtórnym?

25 czerwca Sejm zdecydował, że program Mieszkanie dla Młodych obejmie również rynek wtórny. Limity cenowe wyniosą 90 procent wskaźnika kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w danej gminie. Zmiany mogą wejść w życie najwcześniej od sierpnia br. Czy oznacza to drastyczne zmiany na rynku?

 

Zmiany będą pozytywne

Generalnie rynek deweloperski pozytywnie zapatruje się na wprowadzone zmiany. Dzięki nowelizacji program Mieszkanie dla Młodych stanie się popularniejszy, a Klienci będą mogli uzyskać większe benefity. Szczególnie korzystne jest zwiększenie dopłaty przy dwójce dzieci. Dla rodzin wychowujących troje lub więcej pociech dodatkowo zniesiono granicę wieku i warunek posiadania pierwszego mieszkania. Dla rodzin wielodzietnych z 15 do 30 procent zwiększono mnożnik, na podstawie którego wylicza się dopłatę oraz podwyższono dofinansowanie na mieszkania o metrażu do 65 m2. W niektórych przypadkach zmiany te mogą doprowadzić do zwiększenia kwoty wsparcia nawet do ok. 100 tys. zł.

Negatywnie odbieramy natomiast brak zmian w metodologii ustalania limitów cen

w programie MdM, które są zależne od średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźnik ten jest niezbyt skorelowany z realnymi cenami za m2 dla poszczególnych regionów, co sprawia, że w niektórych miastach limit cenowy pozwala na zakup nieruchomości nawet blisko centrum, a w innych tylko na peryferiach. Sprawia to, że dostępność programu dla ogółu społeczeństwa jest nierówna.

Uważamy, że dysproporcje mogą również wynikać z faktu, że przy sposobie obliczania wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m2, oprócz średnich cen kosztów budowy, brane są także pod uwagę premie gwarancyjne dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych oraz „analizy własne” urzędów statystycznych, prowadzone również po to, aby ustalić czynsze regulowane. Oznacza to, że jeden wskaźnik służy aż trzem różnym celom.

 

Skorzystają małe miejscowości

Włączenie do programu mieszkań z rynku wtórnego może być najbardziej odczuwalne w mniejszych miejscowościach, w których rynek deweloperski często jest słabo rozwinięty. Zmiany zwiększą konkurencyjność deweloperów, w związku z tym w mniejszych miastach możliwy jest odpływ klientów do indywidualnych sprzedawców.

 

author avatar
Geo Grupa Deweloperska
Grupa Deweloperska Geo jest polską spółką działającą na rynku budownictwa mieszkaniowego od 1988 roku. Na terenie Krakowa, gdzie mieści się siedziba firmy, a także Wrocławia i Katowic zrealizowała ponad 70 inwestycji, na które składa się ok. 3 500 mieszkań. Geo jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań oraz uczestnikiem programu „Biała Lista Firm”.

1 2

O autorze