loader

Czego spodziewać się po MdM na rynku wtórnym?

W większych miastach bez zmian, ale z wyjątkami

W większych miastach będzie inaczej, ponieważ różnica pomiędzy limitami cenowymi dla rynku pierwotnego i wtórnego będzie na tyle duża, że realna dostępność oferty na tym drugim będzie niewielka. Zmiany mogą stanowić zagrożenie dla deweloperów z mniejszych miast, ale też z kilku większych, jak np. Łódź czy Katowice, w których relatywnie duża część ofert kwalifikuje się do programu MdM.

 

Liczba mieszkań i ceny po staremu

W związku ze zwiększeniem limitów nie powinna zwiększyć się dostępna w ramach MdM liczba mieszkań. Klienci skorzystają jednak z wyższych dopłat, a także będą mieli możliwość kupna większego lokalu przy zachowaniu analogicznej zdolności kredytowej.

Nie prognozujemy też wzrostu cen najtańszych mieszkań na rynku wtórnym, chociaż w niedużej skali takie ryzyko oczywiście istnieje. Przewidujemy natomiast wzrost popularności samego programu. Do tej pory MdM cieszył się umiarkowanym zainteresowaniem, co było spowodowane faktem, że program był niedostępny dla większego grona Klientów.

Sprzedaż mieszkań przez spółdzielnie mieszkaniowe nie powinna znacząco wpłynąć na rynek. Skala tych działań wciąż pozostanie niewielka.

 

Autorem komentarza jest Piotr Kijanka – Dyrektor ds. Sprzedaży

i Marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO

author avatar
Geo Grupa Deweloperska
Grupa Deweloperska Geo jest polską spółką działającą na rynku budownictwa mieszkaniowego od 1988 roku. Na terenie Krakowa, gdzie mieści się siedziba firmy, a także Wrocławia i Katowic zrealizowała ponad 70 inwestycji, na które składa się ok. 3 500 mieszkań. Geo jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań oraz uczestnikiem programu „Biała Lista Firm”.

1 2

O autorze