loader

Wykorzystywanie informacji niejawnych – kiedy legalne, a kiedy nie?

Wykorzystanie informacji niejawnych w rozumieniu obrotu giełdowego to bardzo kontrowersyjny temat.  Już sama wzmianka o tym przywołuje obraz przestępców w białych kołnierzykach zakutych w kajdanki i ciągniętych do aresztu. Ze względu na negatywne skojarzenia, nie można problemu wykorzystania poufnych informacji traktować w kategoriach czerni i bieli.  W niniejszym artkule dowiesz się, jak odróżnić legalne i nielegalne wykorzystywanie niejawnych formacji. 

Legalne wykorzystanie informacji niejawnych

Legalne wykorzystanie poufnych informacji ma miejsce wtedy, gdy osoby zarządzające przedsiębiorstwami – dyrektorzy, urzędnicy, analitycy i inni pracownicy wyższych szczebli – kupują i sprzedają akcje przedsiębiorstwa, wykorzystując informacje publicznie dostępne. W końcu nie ma nic złego w tym, że się posiada i sprzedaje akcje własnego przedsiębiorstwa. Tego typu transakcje odbywają się bardzo często, zwłaszcza na stanowiskach managerskich. Po prawdzie większość managerów otrzymuje akcje przedsiębiorstwa, w którym pracują, co pozwala im na handel nimi za określoną cenę. 

Po to, żeby działania te pozostały legalne, pracownicy przedsiębiorstwa muszą zgłaszać wszystkie swoje transakcje organom regulacyjnym, takim jak np. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), w określonym przedziale czasu. 

Mimo że osoby związane z zarządzaniem w przedsiębiorstwach mają dostęp do informacji niedostępnych, nie mogą wykorzystać ich w transakcjach kupna i sprzedaży akcji przedsiębiorstwa dopóki nie dostaną się one do wiadomości publicznej poprzez media, konferencję prasową czy w inny sposób. 

Technicznie każdy, kto posiada 10% akcji przedsiębiorstwa, może być uznany za jedną z osób nim zarządzających. Podlega tym samym regułom i zasadom, co “rzeczywiste” osoby zarządzające przedsiębiorstwem. 

Nielegalne wykorzystanie informacji niejawnych

Kupno i sprzedaż akcji swojego przedsiębiorstwa jest uznawane za “wykorzystanie niejawnych informacji”, ponieważ uwzględnia dostęp do informacji publicznie niedostępnych. Wiedza o planowanych nowych produktach, fuzjach, przejęciach czy o nowym CEO przedsiębiorstwa może wpłynąć na podwyższenie lub obniżenie cen akcji. I właśnie wtedy zaczynamy mieć do czynienia z nielegalnym wykorzystanie niejawnych informacji – gdy osoby zarządzające wykorzystują informacje niejawne po to, aby przeprowadzić transakcje i czerpią z nich bezpośrednie korzyści, wyprzedzając innych inwestorów.   

author avatar
ONE BOARD MEDIA sp. z o.o.

1 2

O autorze