loader

Opcje waniliowe – cenne uzupełnienie portfolio inwestycyjnego

Najlepiej funkcjonowanie umowy opcyjnej opisać na przykładzie. Inwestor kupuje kontrakt opcyjny na ropę, ponosząc przy tym koszt premii. Umowa pozwala mu na zakup ropy w określonej cenie za baryłkę, czyli po cenie wykonania. Oczywiście kupując opcję kupna inwestor wierzy we wzrost cen ropy w przyszłości, co pozwoli mu zarobić (do daty wygaśnięcia opcji, nawet jeśli cena rynkowa wzrosła by dwa razy, on zapłaci tyle ile zakładał kontrakt, czyli po cenie wykonania).

Jeśli natomiast cena rynkowa spadnie, inwestor odnotuje stratę, ale tylko w wysokości premii jaką zapłacił. Musimy pamiętać, że opcje waniliowe (nabyte) dają prawo do kupna lub sprzedaży, a nie zobowiązują, zatem inwestor nie musi decydować się na wykonanie opcji. Opcje waniliowe pozwalają na spekulacje na zmianach cen instrumentów, nawet jeśli nie zamierzamy dokonywać ich fizycznego zakupu.

 

Korzyści opcji waniliowych

Na rozwiniętych rynkach, gdzie inwestorzy posiadają np. akcje spółek, kontrakty na indeksy lub surowce, rynek opcji wykorzystywany jest do zabezpieczenia swojej ekspozycji.

Rynek opcji może być wykorzystywany przez graczy krótkoterminowych, jako alternatywa do zawierania transakcji bezpośrednio na rynku. Kupione opcje minimalizują ryzyko jedynie do zapłaconej tzw. premii opcyjnej. Co więcej nie są instrumentem nabytym z dźwignią finansową.

Opcje pozwalają także prowadzić handel na podstawie przewidywań zmienności i trendów w dłuższej perspektywie. Nie trzeba kierować się wyłącznie aktualnymi spadkami i wzrostami na rynku.

Jednoczesne nabycie rożnych opcji pozwala na tworzenie strategii. Dają one możliwości takie, jakich nie znajdzie się na zwykłym rynku, jak np. próba zyskania wtedy, kiedy inwestor spodziewa się niskiej zmienności. Z inną sytuacją mamy do czynienia, kiedy inwestor uważa, że cena określonego instrumentu zacznie poruszać się silnym trendem, ale nie wie, czy będzie to trend wzrostowy czy spadkowy.

 

Opcje waniliowe w praktyce

Obecnie handel opcjami waniliowymi na platformie internetowej możliwy jest jedynie w easyMarkets. Ich funkcjonowanie w praktyce przebiega następująco.

Nabycie opcji odbywa się w 5 etapach. Najpierw należy wybrać instrument bazowy. Zakładając, że jesteśmy zainteresowani walutami, wybieramy określoną parę walutową. Następnie wybieramy typ opcji, czyli call lub put. W poniższym przykładzie jest to opcja zakupu, czyli call – wyjaśnia Tomasz Brach, ekspert ds. tradingu easyMarkets. Następnie określamy cenę wykonania i w zależności od przewidywanego okresu ruchu ceny, wybieramy datę wygaśnięcia – dodaje

W poniższym przykładzie cena nabycia opcji kupna call EURUSD o nominale 10.000 z datą wygaśnięcia 7 dni to 49,92 USD (cena podana w jasnoniebieskiej ramce). Ryzyko inwestora ograniczone jest tylko do kwoty wydanej na zakup opcji.

author avatar
easyMarkets
easyMatkets jest dostawcą usług tradingowych online dla klientów z około 160 krajów, który oferuje możliwość handlu na ponad 300 różnych instrumentach finansowych. W Polsce objęty jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność w formie oddziału w Warszawie. easyMarkets zapewnia bezpieczeństwo inwestowania, gwarantując brak negatywnego poślizgu ceny przy egzekucji zleceń Stop Loss, oferuje również stałe spready (warunki cenowe pozostają stałe bez względu na płynność lub zmienność na rynku) oraz daje możliwość anulowania transakcji stratnych w okresie 60 minut od ich otwarcia (dealCancellation). Historia easyMarkets sięga 2003 roku, kiedy w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Na terenie UE easyMarkets prowadzi działalność na podstawie licencji wydanej przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC).

1 2

O autorze