loader

Opcje waniliowe – cenne uzupełnienie portfolio inwestycyjnego

Opcje waniliowe to mało popularny w Polsce instrument finansowy. Rodzimi traderzy dopiero się do niego przekonują, tymczasem na rynkach Zachodniej Europy czy Stanów Zjednoczonych, jest on mocno rozpowszechniony. Ostrożność wobec nich i niechęć do włączenia ich do portfolio inwestycyjnego może wynikać ze złożoności tego instrumentu, określonych cech oraz nazewnictwa odbiegającego od standardowych działań. Wszystkie te kwestie wyjaśnimy krok po kroku w poniższym materiale.

Opcje waniliowe to nic innego jak kontrakt, stąd często stosowane określenie kontrakt lub umowa opcyjna. W ich przypadku mówimy o prawie nabywcy opcji do zakupu bądź sprzedaży waluty

Podobnie jak inne umowy, z którymi mamy do czynienia na co dzień, tak i kontrakt opcyjny określony jest poprzez pewne warunki. Pierwszy to instrument bazowy, na którym będzie opierać się rozliczenie kontraktu – może być to np. waluta, surowiec, indeks giełdowy. Kolejne to czas trwania umowy oraz cena rozliczenia kontraktu. Co istotne, w przypadku opcji waniliowych sami możemy ustalać powyższe warunki umowy i na płynnym rynku szukać drugiej strony transakcji, która się na nie zgodzi i np. kupi od nas kontrakt.

 

Pojęcia, które trzeba znać

W kontekście opcji waniliowych obowiązuje kilka terminów, które koniecznie należy przyswoić.

Opcja call – opcja kupna, która daje prawo do zakupu instrumentu po określonej cenie w ustalonym okresie czasu

Opcja put – opcja sprzedaży, która daje prawo do sprzedaży po określonej cenie w ustalonym okresie czasu

Wykonanie opcji – skorzystanie z nabytej opcji, czyli dokonanie zakupu lub sprzedaży.

Data wygaśnięcia – dzień, w którym opcja traci ważność, czyli już nie możemy nic z nią zrobić.

Cena wykonania – czyli cena rozliczenia kontraktu, cena za którą kupimy lub sprzedamy instrument bazowy.  

Cena opcji lub premia – kwota jaką płacimy za kontrakt.

 

Jak to działa?

author avatar
easyMarkets
easyMatkets jest dostawcą usług tradingowych online dla klientów z około 160 krajów, który oferuje możliwość handlu na ponad 300 różnych instrumentach finansowych. W Polsce objęty jest nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i prowadzi działalność w formie oddziału w Warszawie. easyMarkets zapewnia bezpieczeństwo inwestowania, gwarantując brak negatywnego poślizgu ceny przy egzekucji zleceń Stop Loss, oferuje również stałe spready (warunki cenowe pozostają stałe bez względu na płynność lub zmienność na rynku) oraz daje możliwość anulowania transakcji stratnych w okresie 60 minut od ich otwarcia (dealCancellation). Historia easyMarkets sięga 2003 roku, kiedy w początkowym okresie działał pod nazwą "easy-forex". Na terenie UE easyMarkets prowadzi działalność na podstawie licencji wydanej przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC).

1 2

O autorze