loader

Olbrycht: PE będzie się dopominał o głos samorządów w konsultacjach krajowych planów odbudowy

 

Powołując się na informacje z Komisji Europejskiej, Olbrycht poinformował, że do 11 marca już 20 państw złożyło robocze dokumenty dotyczące KPO. Zaznaczył przy tym, że wśród nich nie ma Polski.

 

Olbrycht przypomniał też najważniejsze kryteria, według których będą oceniane krajowe plany odbudowy. „Po pierwsze będzie brane pod uwagę, czy zostały w nich odzwierciedlone reformy z semestru europejskiego i czy te reformy są podstawą do inwestycji, które potem będą realizowane” – wskazał eurodeputowany. Jak mówił, będzie też oceniane, czy respektowano zasadę „do not harm”, czyli żadnych inwestycji, które szkodzą np. polityce klimatycznej.

 

Eurodeputowany dodał, ważnym elementem będzie zachowanie proporcji, aby 37 proc. środków było skierowanych na kwestie klimatyczne, a 20 na cyfrowe.

 

Olbrycht wspomniał też o elemencie równouprawnienia, który powinien być widoczny w całym planie odbudowy. Jak zaznaczył, ważne będzie też precyzyjne określenie kosztów KPO i całego systemu kontrolnego.

 

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który jest podstawą do otrzymania pieniędzy z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Pokazuje on, jak mają być rozdysponowane pieniądze, wskazując na konkretne reformy, programy i inwestycje.

 

Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po nie jest Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie i przekazać je do końca kwietnia Komisji Europejskiej, która ma dwa miesiące na jego akceptację. W tej chwili trwają konsultacje społeczne KPO.

 

Źródło informacji: EuroPAP News

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze