loader

Jak wprowadzić ogólnopolski system ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami i klęskami żywiołowy

Spośród wielu priorytetowych zadań nowego rządu, w swoim expose Premier Ewa Kopacz zapowiedziała wprowadzenie rządowego systemu ostrzegania przed potencjalnymi zagrożeniami i klęskami żywiołowymi.

 

Najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, z których dziś korzystają Polacy, mogą znacznie polepszyć poczucie bezpieczeństwa obywateli. Nie ma powodu, aby każdy Polak posiadający telefon komórkowy czy oglądający telewizję publiczną nie mógł czuć się bezpieczniejszy dzięki świadomości, że państwo polskie bezzwłocznie powiadomi go o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych. Mój rząd wprowadzi taki system.” – zapowiedziała w środę w swoim expose Premier Ewa Kopacz.

 

Deklaracja Premier Kopacz jest bardzo ważna i oczekiwana. Na dzisiaj według naszych ustaleń tylko około 70 spośród 123 miast powiatowych 6 województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego wysyła powiadomienia SMS do mieszkańców. Oznacza to, że wciąż prawie połowa z nich nie wykorzystuje krótkich wiadomości tekstowych do ostrzegania o nagłych zdarzeniach takich jak burze, nawałnice, podtopienia, powodzie. O tym, że system SMS jest skutecznym narzędziem również do koordynowania akcji ratunkowych świadczy przykład z USA. W Nowym Jorku, po ogromnej wichurze, która pozbawiła prądu znaczną część mieszkańców, komunikaty przesyłane drogą SMS-ową były jedyną szybką i skuteczną formą komunikacji.  Zapowiedź uruchomienia takiego systemu w Polsce to ruch w odpowiednim kierunku.  – stwierdza  Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip. 

 

1 2

O autorze