loader

Jak Polakom smakuje tradycja i dzieciństwo?

Wspomnienia to nie tylko obrazy i emocje, ale również smaki. Świeże owoce zbierane na wsi w dzieciństwie, nowe przyprawy posmakowane w podróży w latach studenckich, czy też odkrycia kulinarne z wakacji – każdy z nas ma swoje, wyjątkowe. Tarczyn postanowił sprawdzić jak Polakom smakuje tradycja i dzieciństwo. Aż 85 proc. z nas przynało, że najbardziej tradycyjnym owocem jest jabłko, jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie marki[1].

 

Smaki naszego życia

Słodki, słony, kwaśny, gorzki i umami – to smaki, które jesteśmy w stanie odróżnić dzięki naszemu zmysłowi smaku. Ta umiejętność pozwala rozkoszować się naszą ulubioną potrawą lub napojem, ale też stwierdzić, że coś nam po prostu nie odpowiada. Są jednak smaki, które możemy nazwać smakami naszego życia. Na przykład słodycz pierogów z truskawkami jedzonych w górskim schronisku podczas wakacji z rodzicami lub świeża ryba wyłowiona wprost z Bałtyku jedzona w niewielkim nadmorskim kurorcie. Są smaki, które łączymy z różnymi etapami życia. Jednak każdy z nas ma ten jeden smak, który kojarzy się z tradycją.

 

Polska tradycja o smaku jabłka

Marka Tarczyn, która na tradycji zna się jak mało kto, postanowiła dowiedzieć się, jakie smaki soków i napojów kojarzą się Polakom z tradycją. Tarczyn w swoich kultowych, szklanych butelkach przekazuje smak tradycji już od blisko 50 lat. Większość, bo aż 62 proc. Polaków przyznała, że z tradycją najsilniej kojarzy się smak jabłkowy. 39 proc. z nas wskazało również pomarańczowy, a 19 proc. porzeczkowy. Nie zawsze jednak smaki, które lubimy i często towarzyszą nam na co dzień są nośnikiem takich skojarzeń. Najmniej z tradycją łączymy smak pomidorowy (5 proc.) i bananowy (4 proc.). Jabłko jest też dla większości Polaków najbardziej tradycyjnym owocem. Przyznało tak, aż 85 proc. z nas. Natomiast 35 proc. badanych wskazało, że jest to gruszka, a 29 proc. odpowiedziało, że wiśnia.

author avatar
Hill Knowlton Strategies

1 2

O autorze