loader

FANUC Polska zaprezentował we Wrocławiu żółtą fabrykę przyszłości

 

Inżynierowie FANUC zaprezentowali również robota M1 z serii GENKOTSU (nazwa została zaczerpnięta z języka japońskiego i dosłownie oznacza pięść lub dłoń). Z punktu widzenia technologii jest to innowacyjne połączenie zwartej budowy, szybkości, mocy i elastyczności ruchów bliskiej sprawności ludzkiego nadgarstka. W aplikacji pokazowej robot lokalizował metalowe łożyska za pomocą systemu iRVision, pobierał je, a nastepnie odkładał do odpowiednich otworów. W aplikacji stworzono HMI (Human Machine Interface), za pomocą którego operator miał możliwość kontrolowania stanowiska w bardzo prosty, intuicyjny sposób. 

 

Kolejnym prezentowanym robotem był M-10iA/10M, który został stworzony do pracy

w aplikacjach załadunku i rozładunku maszyn oraz do zadań przenoszenia. Dzięki swoim inteligentnym i unikalnym funkcjom maszyna już dziś rewolucjonizuje przemysł obrabiarkowy. Ten wyjątkowy robot został pokazany w dwóch aplikacjach. W ramach pierwszej z nich pobierał detale, sprawdzał poprawność ich wykonania oraz odkładał je na gniazda produkcyjne. W ramach drugiej paletyzował drobne pudełka, tak, aby podkreślić swoje wszechstronne możliwości.

 

W centrum robotyzacji FANUC zostały również zaprezentowane innowacyjne systemy DEMO, przybliżające unikalne rozwiązania FANUC, które odzwierciedlają dorobek japońskiego producenta w dziedzinie tworzenia nowych perspektyw dla robotów.

 

Prezentowane stanowiska wyraźnie pokazały, że wyposażenie robotów przemysłowych w inteligentne systemy otwiera przed nimi zupełnie nowe, często zaskakujące dla użytkowników możliwości.

 

Pierwszym z nich, chyba najbardziej oczekiwanym przez uczestników spotkania, był system sterowizji 3D Area Sensor – rewolucyjne narzędzie wizyjne, pozwalające na detekcję obiektów w przestrzeni trójwymiarowej. 3D Area Sensor składa się z projektora rzucającego wiązki światła na detale oraz dwóch kamer skierowanych na nie pod kątem. Dlaczego system znalazł się na liście najbardziej innowacyjnych rozwiązań, na miarę przemysłu 4.0? Przesądziły o tym korzyści, które może on zaproponować swoim użytkownikom. Wraz z pojawieniem się możliwości lokalizowania detalu w przestrzeni – niekoniecznie linii produkcyjnej, ale np. w koszu stojącym obok niej (detale mogą tu być ułożone w sposób nieregularny) pojawiły się nowe możliwości usprawnienia procesu produkcji i poprawienia jakości detali. Warto tutaj zaznaczyć, że niektóre detale wykonane z metalu, w wyniku kontaktu z ludzką ręką, a raczej znajdującą się na niej solą, są znacznie bardziej narażone na rdzewienie. Roboty FANUC, automatycznie wyposażane w system stereowizji, całkowicie niwelują takie ryzyko. Robot pracuje w takiej aplikacji szybko, dokładnie, samodzielnie, a co najważniejsze bezpiecznie, z punktu widzenia jakości produktu finalnego. Narzędziem dedykowanym do współpracy z czujnikiem 3DAS jest chwytak produkcji FANUC (FANUC gripper), którego budowa zapewnia uniwersalność w aplikacjach wymagających chwytania detali o rożnych kształtach.

 

W ramach eskpozycji FANUC można było przyjrzeć się bliżej także innym wyjątkowym systemom stworzonym przez inżynierów japońskiego producenta:

 

  • iRVision – innowacyjny system wizyjny stworzony przez firmę FANUC. Funkcjonalność jest dostępna dla wszystkich robotów firmy FANUC. IRVision jest w pełni zintegrowany z systemem sterującym robota i wymaga jedynie podłączenia kamery  z obiektywem. Dzięki niemu roboty FANUC „widzą“.
  • 4D GRAPHICS – nowa, dotykowa konsola iPendant Touch. Ten interfejs nowej generacji to rewolucja w monitorowaniu i wizualizacji pracy robota na stanowiskach zrobotyzowanych.
  • Konsola programująca iPendant robotów FANUC z funkcjonalnością HMI (Human Machine Interface). Wyświetlacz graficzny umożliwia czytelne i jednoznaczne wizualizowanie stanu procesu odbywającego się aktualnie na stanowisku zrobotyzowanym np. poprzez animację. Dodatkowo można wyświetlać informacje pomocnicze, takie jak: ilość cykli wykonanych danego dnia, temperaturę z czujnika, czas pracy, czy komunikaty dotyczące błędów. Urządzenie poprawia komfort współpracy operatora z maszyną oraz umożliwia zwiększenie wydajności pracy oraz opłacalności produkcji.
  • DCS v2 – to innowacyjna funkcja bezpieczeństwa, stworzona przez inżynierów firmy FANUC z myślą o pracownikach i robotach współpracujących ze sobą w nowoczesnych fabrykach. Zadaniem tej funkcji – certyfikowanej przez TUV Süd Product Service GmbH – jest zapewnienie ochrony zarówno pracownikom wykonującym swoje zadania w bliskim otoczeniu robotów, jak również samym maszynom, współpracującymi z różnego rodzaju sprzętem zewnętrznym. DCS v2 pozwala użytkownikowi wyznaczyć bezpieczne wirtualne strefy pracy robota, których maszyna nigdy nie może przekraczać. Co ważne, nawet nie może się do nich zbliżać. Pozwala to na narzucenie obszaru pracy robota, który z kolei może być ściśle dostosowany do geometrii stanowiska zrobotyzowanego. Wyznaczone strefy mogą być elastycznie włączane lub wyłączane w trakcie trwania programu, w zależności od tego, czy człowiek znajduje się w pobliżu robota, czy też nie.

 

Sterowania CNC FANUC

 

Obok robotów, inżynierowie FANUC zaprezentowali szereg funkcji stosowanych

w najnowszych sterowaniach CNC FANUC, w celu zapewnienia tym układom niezawodnej pracy, dużych szybkości i wysokiego poziomu energooszczędności. Przygotowane stanowiska przybliżały m.in. funkcję: Monitor Zużycia Energii (Power consumption monitor), funkcję wyboru poziomu oszczędności energii (Energy level selection function), funkcję bezpieczeństwa (Dual Check Safety). Uczestnicy spotkania mogli również poznać  funkcję CNC Web Server (zdalny nadzór nad sterowaniem), która umożliwia proste, zdalne monitorowanie wielu maszyn CNC za pomocą urządzeń mobilnych typu tablet czy smartphone. Dzięki wprowadzeniu takiej funkcji przez FANUC-a, użytkownicy sterowań tej marki zyskali możliwość monitorowania przebiegu produkcji z dowolnego miejsca, w czasie rzeczywistym. Jedynym warunkiem korzystania z tej funkcji jest posiadanie dostępu do sieci Internet.

 

Centra obróbcze FANUC ROBODRILL

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także obrabiarki FANUC Robodrill, które udowodniły, że kompaktowe centra obróbcze stwarzają szansę na zyskanie przewagi konkurencyjnej firm przemysłowych. Są niezastąpione w obróbce zróżnicowanych materiałów, a sama obróbka może być realizowana w niezwykle szybkim tempie, z gwarancją najwyższej jakości i minimalnych strat w zakresie materiałów i energii. Część prezentacji została poświęcona możliwościom błyskawicznego przezbrajania maszyn na obróbkę zróżnicowanych detali, ukazując jak wysoce elastyczne są nowoczesne obrabiarki. W ramach części pokazowej dedykowanej obrabiarkom, FANUC zaprezentował proces kompleksowej obróbki głowicy zaworowej silnika spalinowego.

 

Dodatkowo FANUC przybliżył możliwości integrowania urządzeń (np. obrabiarek z robotami obsługującymi załadunek lub rozładunek maszyn), gwarantujących użytkownikowi jeszcze większą efektywność produkcji, w porównaniu do korzyści, jakie każda z maszyn może zaoferować osobno.

 

 


[1] http://ec.europa.eu/enterprise/policies/industrial-competitiveness/industrial-policy/files/20121010_slides_technical_briefing_en.pdf

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-14-42_pl.htm

 


1 2

O autorze