loader

Jakie mieszkania kupują Polacy, czyli kilka słów o rynku deweloperskim

 

Nie ma wątpliwości, iż w większości przypadków głównym argumentem przy wyborze mieszkania, poza już wspomnianą infrastrukturą komunikacyjną i społeczną, jest cena. Przy czym warto zaznaczyć, że niewiele osób może pozwolić sobie na zakup mieszkania całkowicie z własnych środków, a co za tym idzie dominują transakcje kredytowe. Tym samym znaczny wpływ na sytuację na rynku deweloperskim mają stopy procentowe i aktualne oferty kredytowe banków. Klienci równolegle z poszukiwaniem wymarzonego mieszkania, sprawdzają dostępne opcje kredytu, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Każdy z nich powinien wziąć pod uwagę swoją zdolność kredytową i rozważyć wysokość wkładu własnego. Z pomocą przychodzą także deweloperzy, którzy oferują wsparcie wyspecjalizowanych doradców kredytowych.

 

Najbliższe miesiące na rynku deweloperskim nie zaskoczą wielkimi zmianami, będzie to raczej okres kontynuacji trendów z pierwszej połowy roku. Podaż utrzyma się na stosunkowo wysokim poziomie i będzie równoważona wysokim popytem. Pod koniec  roku można spodziewać się niewielkiego zwiększenia popytu spowodowanego zmianą wysokości wkładu własnego – od 2016 roku wzrośnie on z 10 do 15%.

 

Zmian nie zauważymy także na rynku kredytów hipotecznych. Dominować będą inwestycje popularne, ale o coraz wyższym standardzie. Spodziewać się można zwiększenia zainteresowania programem MdM co związane będzie z wprowadzonymi zmianami i wzrostem liczby potencjalnych beneficjentów programu. Zmiany mogą być najbardziej widoczne w mniejszych miejscowościach gdzie rynek deweloperski często jest słabo rozwinięty, a tym samym możliwy jest odpływ klientów do indywidualnych sprzedawców z rynku wtórnego, który również objęto programem MdM. Na największych rynkach czyli w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu wprowadzone zmiany w niewielkim stopniu wpłyną na podaż.

 

Wzrastająca zdolność kredytowa Polaków, korzystne obniżenie stóp procentowych, a także migracje społeczeństwa dobrze wróżą dalszemu rozwojowi rynku budownictwa mieszkaniowego w Polsce.

Autorem komentarza jest Piotr Kijanka – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej GEO

author avatar
Geo Grupa Deweloperska
Grupa Deweloperska Geo jest polską spółką działającą na rynku budownictwa mieszkaniowego od 1988 roku. Na terenie Krakowa, gdzie mieści się siedziba firmy, a także Wrocławia i Katowic zrealizowała ponad 70 inwestycji, na które składa się ok. 3 500 mieszkań. Geo jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań oraz uczestnikiem programu „Biała Lista Firm”.

1 2

O autorze