loader

Inwestowanie nie jest tylko dla mężczyzn

Oblicz swoją wartość netto – różnica pomiędzy wartością aktywów a wartością pasywów to twoja wartość netto. Byłoby świetnie, gdyby twoja wartość netto była liczbą dodatnią, ale może ona być także ujemna, jeżeli twoje zobowiązania są większe od posiadanego majątku. Ta wartość stanowi podstawowy element obrazu twojej sytuacji finansowej, który pomoże ci oszacować jak dużo musisz inwestować, by zrealizować swoje cele finansowe.

 

  1. Inwestuj w różne narzędzia finansowe, czyli wybierz kombinację aktywów

 

Alokacja aktywów oznacza przeznaczanie określonych części inwestowanych pieniędzy na różne kategorie aktywów, takie jak akcje, obligacje, nieruchomości i gotówkę, w celu osiągnięcia zakładanych celów finansowych przy jednoczesnym zarządzaniu ryzykiem.

 

Taka strategia ma znaczenie, ponieważ różne kategorie aktywów zachowują się w różny sposób. Przykładowo, akcje spółek giełdowych charakteryzują się wysokim potencjałem wzrostu i dochodu, z kolei obligacje zapewniają nam dochód i stabilność inwestycji. Odpowiednie połączenie różnych kategorii w naszym portfelu inwestycyjnym pozwala osiągnąć akceptowany przez nas poziom ryzyka.

 

Indywidualna alokacja aktywów powinna być oparta na własnych celach inwestycyjnych, horyzoncie czasowym oraz tolerancji dla ryzyka.

 

Dla przykładu, będąc na emeryturze, możesz koncentrować się na obligacjach i gotówce, by cieszyć się umiarkowanie wysokim dochodem i stabilnością. Nie zapominaj jednak o akcjach, które z uwagi na swój wysoki potencjał wzrostu mogą sprawić, że wyniki twoich inwestycji będą przewyższać inflację, czyli de facto na nich zarobisz.

 

Natomiast jeżeli nie będziesz potrzebować pieniędzy przez najbliższe 25 lat, doradca finansowy może rekomendować inwestowanie całego kapitału w akcje. Nie oznacza to oczywiście kupna akcji jednej spółki – taki portfel także powinien być zróżnicowany i zawierać akcje różnych spółek.

 

  1. Elastyczność i zróżnicowanie, czyli rozważ ofertę funduszy inwestycyjnych

 

Miliony inwestorów na całym świecie lokują kapitał w funduszach inwestycyjnych, które są prostym i wygodnym sposobem zadbania o swoją przyszłość i zabezpieczenia ciężko zarobionych pieniędzy. Środki zgromadzone w funduszach są stale zarządzane przez profesjonalnych zarządzających aktywami inwestycyjnymi, którzy aktywnie kupują, sprzedają i monitorują inwestycje, korzystając ze swej wiedzy, doświadczenia i dostępnych zasobów.

 

Kolejnym atutem funduszy inwestycyjnych jest ich dywersyfikacja, ponieważ ich portfele zawsze składają się z szeregu różnych instrumentów finansowych. Przykładowo, w zdywersyfikowanym portfelu funduszu akcji możemy zwykle znaleźć całą gamę akcji różnych spółek z różnych branż, a często także z różnych krajów. Dywersyfikacja pozwala zmniejszyć ryzyko i zabezpieczyć się przed nagłymi spadkami – gdy jedna inwestycja traci na wartości, druga może notować wzrost.

 

Ponadto, fundusze zapewniają elastyczność.  Wiele funduszy inwestycyjnych stanowi część większej „rodziny funduszy”. W przypadku chęci zmiany celów oraz strategii inwestycyjnej (np. na bardziej ryzykowną), inwestor może zamienić tytuły uczestnictwa jednego funduszu na tytuły innego funduszu z tej samej „rodziny”. Przykładowo, Franklin Templeton Investments oferuje fundusze należące do grup Franklin, Templeton i Mutual Series.

 

  1. Zawsze bądź czujna, czyli przygotuj się na sytuacje awaryjne

 

Zastanawiając się nad właściwą kombinacją aktywów, pamiętaj o odłożeniu części pieniędzy na tzw. „czarną godzinę”. W życiu zdarzają się sytuacje, których nie da się zaplanować, takie jak poważna choroba, utrata pracy czy rozwód. Dlatego rozsądni ludzi odkładają pewną rezerwę gotówki do wykorzystania w nagłych przypadkach. Postaraj się zbudować rezerwę, z której będziesz w stanie się utrzymać przez 3-6 miesięcy.

 

  1. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

 

Zanim zaczniesz inwestować, musisz dokładnie zrozumieć poszczególne możliwości inwestycyjne. Pomoc doradcy finansowego może okazać się nieoceniona: korzystając z profesjonalnego wsparcia, trafniej określisz swe potrzeby i zawęzisz spektrum możliwości inwestycyjnych do tych, które najdokładniej odpowiadają twoim celom i potrzebom. Jeżeli uznasz, że nie masz czasu lub umiejętności niezbędnych do zarządzania pieniędzmi, powierz to zadanie profesjonalistom, np. zarządzającym funduszami inwestycyjnymi.

 

 

 

author avatar
multiAN PR

1 2

O autorze