loader

Cyberbezpieczeństwo w erze inteligentnych miast i Internetu rzeczy

Bramy urządzeń Internetu rzeczy można złamać

Jednorazowe uwierzytelnianie oraz fakt, że większość urządzeń IoT jest zawsze uruchomiona i podłączona, czyni Internet rzeczy atrakcyjnym celem dla hakerów. Wzmocnienie bezpieczeństwa bram, które łączą urządzenia Internetu rzeczy, jest zatem koniecznością. Osoby odpowiedzialne za IT w firmie  powinny nakreślić, gdzie te bramy się znajdują i z czym są powiązane – mogą one znajdować się wewnątrz lub na zewnątrz, a nawet być podłączone do producentów urządzeń Internetu rzeczy.

Powinien zostać również wdrożony plan bieżących aktualizacji systemu bezpieczeństwa, zarówno na bramach jak i samych urządzeniach IoT.

Więcej danych, większe ryzyko

W rozwoju koncepcji inteligentnych miast jedno jest pewne – będziemy mieli do czynienia z coraz większą ilością generowanych, przetwarzanych i przechowywanych danych. Firmy, które wykorzystują big data, będą doświadczać jeszcze większego zalewu informacjami. Niestety tego typu dane będą również atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. W ochronie dużych ilości informacji kluczowa będzie przepustowość urządzeń zabezpieczających.

Analizując dane, często nie mamy do czynienia z jednym zbiorem, ale wieloma repozytoriami, które mogą być łączone i analizowane przez różne grupy ludzi, co oznacza nadawanie indywidualnych praw dostępu i kontroli.

Nowe odmiany robaków

Powstaną nowe robaki zaprojektowane do podczepiania się pod urządzenia IoT, które będą mogły siać spustoszenie, biorąc pod uwagę zwiększony zasięg konwergentnych sieci. Conficker jest przykładem robaka, który zaatakował komputery w 2008 roku i jest wciąż obecny i uporczywy nawet w 2016 roku.

Największy botnet wykryty przez FortiGuard miał w zasięgu 15 milionów komputerów. Jeśli nie pohamuje się rozprzestrzeniania robaków IoT, z łatwością będą one mogły dotrzeć do ponad 50 milionów urządzeń. Aktualizowanie oprogramowania oraz oparta na sieci kontrola bezpieczeństwa potrafiąca blokować robaki IoT – a w szczególności systemy zapobiegające włamaniom lub IPS – stają się nieodzowne.

1 2

O autorze