loader

Jak uniknąć błędów na foreksie – praktyczne porady

Dotyczy to decyzji na każdym poziomie, zarówno wyboru brokera, jak i dokonania poszczególnych transakcji. Nie powinniśmy decydować się na współpracę tylko dlatego, że broker oferuje nam prezent czy dodatkowy bonus. Należy dokładnie sprawdzić ofertę i zweryfikować wszelkie wątpliwości.

Emocje nie są też dobrym doradcą przy decyzjach transakcyjnych. Nie można im ulegać, kierując się zasadą „może tym razem uda mi się zarobić”. Tu liczą się dokładne kalkulacje „na chłodno” i doświadczenie.

 

Unikaj błędów praktycznych

Do najczęstszych błędów można zaliczyć tzw. overtrading, czyli handel na wielu rynkach jednocześnie i zbyt częste otwieranie pozycji. Na foreksie nie sprawdza się równanie „duża aktywność=duże zyski”. Lepiej jest dokonać mniejszej liczby transakcji, ale bardziej przemyślanych. W końcu liczy się jakość.

Drugim częstym błędem jest niestosowanie zleceń obronnych stop loss. Trzeba mieć świadomość, że ustalenie limitu straty na samym początku, znacznie minimalizuje ryzyko.

 

Pokora przyda się każdemu

Błędem jest niewyciąganie wniosków ze swoich błędnych decyzji. Jeśli do straty podchodzimy bezrefleksyjnie, istnieje duże ryzyko, że w niedługim czasie znów do niej doprowadzimy. Wielu graczy ma też tendencję do szukania winnych w otoczeniu, zamiast przeanalizować własny błąd.

Brak pokory może być też niebezpieczny w przypadku wygranej. Zbytnia pewność siebie po serii sukcesów może uśpić naszą czujność i bardzo łatwo doprowadzić do porażki.

 

Wyższe stawki to niekoniecznie wyższe zyski

Wielu graczy uważa, że tylko inwestując duże środki może osiągnąć spore zyski. Jednak jest to błędne podejście, równoznaczne ze złym zarządzaniem kapitałem. Jeśli zainwestujemy kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent budżetu, przy jednej błędnej decyzji możemy szybko uszczuplić swój budżet. Tymczasem na foreksie chodzi o systematyczne budowanie kapitału.  

 

Podsumowując, rynek forex wiąże się z ryzykiem, z którego należy sobie zdawać sprawę. W dużej mierze dotyczy on czynnika ludzkiego. Po części jest to dobra wiadomość, ponieważ mając świadomość potencjalnych błędów, można je ograniczyć lub wyeliminować.

Oprac. Dominik Wolski, XBulls.com

 

Materiały tu zawarte służą wyłącznie do celów informacyjnych, informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie stanowią zachęty do celu zakupu lub sprzedaży jakiegokolwiek towaru lub inwestycji, nie powinno to stanowić podstawy do podjęcia decyzji o inwestycji.

1 2

O autorze