loader

CIOP-BIP

 

70% pracowników odczuwa stres związany z pracą, co czwarty choruje

Uzyskane przez firmę NEXTMEN dane są alarmujące – 1/3 pracowników ankietowanych pracowników sektora bankowego korzysta ze zwolnień chorobowych z powodu przeciążenia psychicznego. Jeszcze większy odsetek pracowników (50%) odczuwa lęk przed pójściem do pracy, a co czwarty choruje przewlekle i przyczyny dolegliwości wiąże ze stresem zawodowym. Według informacji zebranych przez EU-OSHA, koszty wynikające z absencji, obniżenia produktywności czy różnych dolegliwości o podłożu psychicznym wynoszą w całej Unii ponad 600 mld euro rocznie. Należy jednak zauważyć, że długotrwała ekspozycja na stres może przyczyniać się nie tylko do pogorszenia obecnego stanu psychicznego i fizycznego pracowników, ale także do znacznego wzrostu kosztów społecznych w przyszłości – konsekwencje takiego stanu są bowiem odroczone w czasie i mogą się ujawnić dopiero po latach, obciążając budżet państwa.

 

Ankietowani pracownicy sektora bankowego zwracali też uwagę na ważny element pogłębiający stres zawodowy, jakim jest brak dialogu pracodawców z pracownikami i ignorowanie niepokojących symptomów. Niedostrzeganie tego problemu przez pracodawców, w konsekwencji obróci się przeciwko firmom. Skutki stresu to m.in.  zwiększone prawdopodobieństwo popełniania błędów w wyniku roztargnienia czy kłopotów z koncentracją, niedotrzymywanie terminów wykonania zadań, niska efektywność i kreatywność, brak zaangażowania w wykonywane zadania czy też nadużywanie zwolnień lekarskich. Jak podkreśla prof. Widerszal – Bazyl, psycholog z CIOP-PIB, jest kilka aspektów przyczyniających się do lekceważenia dolegliwości psychicznych. Z jednej strony są one traktowane jako oznaka słabości i w związku z tym wciąż są tematem tabu, z drugiej strony często są uważane za niegroźne, a w konsekwencji osoby z problemami psychicznymi są pozostawione samym sobie. „Frustracja, przemęczenie, brak poczucia stabilności zatrudnienia, w połączeniu z brakiem wsparcia społecznego mogą mieć fatalne konsekwencje, których naprawienie może trwać bardzo długo. Pracodawcy powinni mieć więc świadomość tego, że nadmierne obciążenie psychiczne pracownika w dłuższej perspektywie sprawi, że będzie on pracował gorzej, będzie niechętny zmianom i mało kreatywny”, podsumowuje psycholog.

 

NSZZ „Solidarność“ również dostrzega problem ignorowania zagrożeń psychospołecznych przez pracodawców, dlatego dąży do wypracowania dialogu pomiędzy zatrudnionymi i pracodawcami oraz zwiększenia nacisku na kwestię profilaktyki i monitorowania zagrożeń psychospołecznych w środowisku zawodowym. Dane zebrane w ramach badań mogą stanowić podstawę do wypracowania mechanizmów zapobiegawczych oraz rekomendacji dla całego sektora w zakresie zarządzania ryzykiem psychospołecznym.

1 2

O autorze