loader

Spektakularne wyjście Satus z inwestycji

 

 

Satus Venture, krakowski fundusz zarządzany przez Krzysztofa Bełecha i inwestujący w startupy, sprzedał blisko połowę z mniejszościowego pakietu akcji technologicznej spółki Synerise S.A. za 25 mln PLN, zachowując jednocześnie ponad połowę dotychczasowych akcji. Średnia cena akcji wyniosła 19,6 tys. PLN, co oznacza 29-krotność ceny nabycia. Transakcja ma miejsce w czasie, gdy rynek wtórny spółek startup’owych w Polsce praktycznie nie istnieje, a inwestorzy boją się przejmować spółki w fazie early state.

 

Transakcja dotyczy sprzedaży części akcji w dwóch transzach – za 19 i 6 mln PLN. Fundusz wciąż pozostanie drugim co do wielkości inwestorem w Spółce posiadając pakiet 21-proc. wszystkich akcji. Wraz z SATUS z Synerise S.A. wyszli inni mniejsi akcjonariusze w tym Fundusz Zalążkowy KPT, powołany przez Krakowski Park Technologiczny i SATUS Venture finansowany z przez PARP z Działania 3.1 POIG.

 

FIZAN Satus Vc posiada w portfelu 28 Spółek i jest współfinansowany przez Krajowy Fundusz Kapitałowy. Wyłącznie ta jedna transakcja pozwoli zwrócić całość środków prywatnych zainwestowanych przez inwestorów w FIZAN SATUS VC.

 

– Ze środków pozyskanych ze sprzedaży akcji w całości pokryjemy zobowiązanie wobec inwestorów prywatnych. Udało nam się to spieniężając wyłącznie 46 proc. posiadanych akcji w Spółce. W poprzednim funduszu o nazwie Fundusz Kapitału Zalążkowego, SATUS również z pierwszych dwóch wyjść z inwestycji zwrócił cały kapitał inwestorom prywatnym. To dowód na to, że na spółkach w early stage da się zarabiać nawet w powtarzalny sposób mimo słabości rynku wtórnego – mówi Krzysztof Bełech, Managing Partner w Satus Venture.

 

Kształtowanie się wtórnego rynku funduszy

Rynek start-upowy w Polsce jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju. Wyceny spółek na rynku wtórnym w early stage są stosunkowo niskie. W związku z brakiem przykładów dużych sukcesów międzynarodowych powiązanych z exitami inwestorzy wciąż nie chcą zapłacić premii za potencjał szybkiego wzrostu spółek technologicznych.

 

author avatar
AKM multiAN PR

1 2

O autorze