loader

Pellet rozwiązaniem na walkę ze smogiem

Bardzo ważną zaletą pelletu jest jego przyjazność środowisku. Produkuje się go najczęściej z odpadów tartacznych lub uzyskuje w zakładach przetwarzających drewno. Odpad po osuszeniu staje się doskonałym, wysoko energetycznym surowcem. Również nadmiar słomy z produkcji rolniczej może być wykorzystany w produkcji wysokiej jakości paliw.

 

Ogrzewanie na pellet

Koszt zakupu instalacji grzewczej na to paliwo jest podobny do kosztów instalacji olejowej czy gazowej. Ważnym argumentem są jednak oszczędności w późniejszej eksploatacji. Koszt ogrzewania budynku pelletem może być nawet o ponad 50% niższy niż w przypadku opalania olejem opałowym. W efekcie wymiana instalacji nawet w domu jednorodzinnym może zwrócić się już w pierwszym roku. Dodatkowo, instalacje takie są praktycznie bezobsługowe. Kotły zaopatrywane są przez zautomatyzowane podajniki dozujące optymalną ilość paliwa do aktualnych potrzeb. Również przechowywanie pelletu nie stanowi problemu, ponieważ paliwo to jest zdecydowanie odporniejsze na wilgoć i procesy gnilne od np. drewna.

 

Niski stopień przetworzenia surowców oraz specyfika pelletu sprawia, że zarówno podczas spalania, jak i produkcji, ilość emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla jest bardzo niska. Ilość tego gazu podczas spalania jest równa lub niższa od ilości potrzebnej roślinie podczas jej wzrostu. Proces technologiczny, w którym nie są używane żadne dodatkowe spoiwa sprawia, że emisja innych gazów jest śladowa i są one nietoksyczne – dodaje Marcin Przybysz z Maximer Sp. z o.o.

 

Poza czynnikami czysto ekonomicznymi, wykorzystanie pelletu do ogrzewania domów niesie za sobą przede wszystkim korzyści ekologiczne i wspiera walkę ze smogiem, poprawiając tym samym jakość powietrza, którym oddychamy.

 

1 2

O autorze