loader

Haitong Bank podsumowuje 1 kwartał 2016 r. na giełdzie

Segment usług w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi

Jedyna na polskiej giełdzie spółka z branży HR – Work Service cały czas zmaga się z kosztami integracji i zarządzania, związanymi z dużą liczbą spółek w grupie (ponad 70). Wpływają na nią również obciążenia podatkowe (brak jednolitej grupy podatkowej). Mimo wzrostu przychodów na poziomie kilkunastu procent rocznie, marże cały czas pozostają w trendzie spadkowym.

Segment bankowy

Banki pokazały niekorzystne wyniki w 1 kwartale 2016 r. Zysk sektora spadł r/r o 17 proc. Był to pierwszy kwartał, kiedy banki płaciły podatek bankowy. Znaczna część banków pokazywała wyraźną presję na wynik z tytułu opłat i prowizji, spowodowaną mniejszą sprzedażą ubezpieczeń, produktów inwestycyjnych i kredytów. W większości banków spadły koszty administracyjne, dzięki aktywnemu szukaniu oszczędności i koszty ryzyka. Pomocne okazuje się silne otoczenie gospodarcze, zwłaszcza spadające bezrobocie. Negatywnie zaskoczyły wyniki Getin Noble Banku, który zaraportował stratę, pomimo pozytywnych zdarzeń jednorazowych oraz Bank Handlowy, który zaraportował wynik handlowy poniżej swoich możliwości.

Segment paliwowy

Spółki z sektora paliwowego zaskakiwały pozytywnie. W szczególności PGNIG znacząco pobił oczekiwania analityków – ponad 50 proc. na poziomie zysku netto.

Lotosowi udało się poprawić wynik rafinerii, choć spółce cały czas ciążą niskie ceny gazu i ropy na światowych rynkach. W sektorze chemicznym w tym kwartale obyło się bez większych zaskoczeń.

Segment okołofinansowy

Wśród windykatorów, solidne dynamiki zysków utrzymywał Kruk, który poprawił wynik netto o 20 proc. r/r. Natomiast spośród giełdowych TFI pozytywnie zaskoczył Altus TFI (wzrost zysku netto o 43 proc. r/r).

Segment deweloperski i budowlany

Większości deweloperów udało się pobić zarówno oczekiwania analityków Haitong Bank, jak i konsensusy rynkowe. Zysk netto Dom Development, Robygu oraz LC Corp okazał się wyższy od średniej prognozy analityków kolejno o 105 proc., 60 proc. oraz 24 proc. Z reguły wynikało to z niedoszacowania przychodów lub marży brutto na sprzedaży. Wyjątkiem był Ronson, którego wyniki za 1 kwartał 2016 r. były zgodne z oczekiwaniami.

Wśród spółek z ekspozycją na sektor nieruchomości komercyjnych również nie brakowało pozytywnych zaskoczeń – przykładami są Echo Investment oraz Capital Park. Zyski netto obydwu graczy okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań. Przyczynami tego były: wyższa od oczekiwań pozytywna rewaluacja portfela nieruchomości oraz niedoszacowanie na poziomie przychodów.

Spółki z sektora budowlanego zaprezentowały przeważnie słabe wyniki, które były obciążone nie tylko sezonowym spowolnieniem rynku, ale także ostatecznym zakończeniem poprzedniej perspektywy unijnej w 4 kwartale 2015 r. Wpływ na nie miało również powolne rozpoczęcie wydatkowania nowego budżetu unijnego w 1 kwartale 2016 r. Pozytywnym wyjątkiem w sektorze budowlanym był Budimex, który poprawił zarówno przychody o 17 proc. r/r oraz zysk netto o 37 proc. r/r. Należy zaznaczyć, że większość spółek zwracała uwagę na małą liczbę nowych kontraktów w swoich segmentach na początku 2016 roku.

Segment automotive

W 1 kwartale 2016 r. pozytywnie zaskoczył Inter Cars. Zysk netto spółki był lepszy niż zakładały prognozy analityków o około 25 proc. Wynikało to przede wszystkim z wyższej od oczekiwań marży na poziomie wyniku brutto na sprzedaży.

Segment towarowego transportu kolejowego

PKP Cargo odnotowało stratę na poziomie netto około 50 proc. wyższą od oczekiwań analityków, jak i konsensusu rynkowego. Przyczyną tak wyraźnej rozbieżności były przede wszystkim wyższe od oczekiwań koszty usług obcych oraz pracownicze.

____________________

Haitong Bank jest pierwszym globalnym uczestnikiem rynków kapitałowych z właścicielem wywodzącym się z Azji, prowadzącym na taką skalę działalność w obszarze bankowości inwestycyjnej w Polsce. Posiadanie właściciela takiego jak Haitong jest ważnym wyróżnikiem na polskim rynku – umożliwia wykorzystanie jego doświadczenia brokerskiego zdobytego na giełdach w Chinach, a także wysokiej kapitalizacji Grupy. Haitong wypełnia ważną niszę w usługach bankowości inwestycyjnej

w Polsce, budując most między rynkami Chin i Europy Środkowo-Wschodniej.

 

O HAITONG SECURITIES:

Spółka Haitong Securities jest jednym z czołowych banków inwestycyjnych i brokerów papierów wartościowych w Chinach. Została założona w 1988 roku. Jest jedną z pierwszych firm zajmujących się pośrednictwem w obrocie papierami wartościowymi w Państwie Środka i obecnie rozwija jedną z największych sieci w Chinach kontynentalnych. Działalność biznesowa Haitong obejmuje m.in. pośrednictwo w obrocie papierami wartościowymi, usługi bankowości inwestycyjnej, zarządzania aktywami (asset management), obrót kontraktami terminowymi oraz inwestycje funduszy Private Equity. W 2007 roku akcje Haitong (600837.SH) zadebiutowały na giełdzie w Szanghaju.

author avatar
Clear Communication Group

1 2

O autorze