loader

W jaki sposób ocenić opłacalność faktoringu dla firmy?

 

W porównaniu do pożyczek czy kredytu faktoring poprawia strukturę bilansu, nie wpływając na wzrost zadłużenia firmy. Jest on zatem opłacalny jeśli korzyści związane z lepszą strukturą bilansu, takie jak wyższy rating czy niższy koszt długu są wyższe niż koszty usługi.

 

Faktoring to nie tylko finansowanie, ale także szereg usług dodatkowych, takich jak zarządzanie wierzytelnościami, monitorowanie należności i windykacja, które zwiększają efektywność operacyjną firmy. Rozważając skorzystanie z faktoringu należy zatem zestawić koszty tej usługi z kosztami, jakie ponieślibyśmy współpracując z firmą windykacyjną.

 

Podsumowując, przy ocenie opłacalności faktoringu należy przeanalizować wszystkie  płaszczyzny korzyści, jakie oferuje współpraca z faktorem, a nie jedynie skupiać się na analizie samego kosztu usługi. Warto odpowiedzieć na pytanie na jakiej współpracy zależy firmie. Jeśli nie potrzebuje ona stałego wsparcia, korzystne będzie skorzystanie z nowych rozwiązań, jakie oferuje rynek, takich jak internetowe platformy aukcji faktur. To nowoczesne rozwiązanie pozwala wystawić na sprzedaż pojedyncze faktury, nawet o niewielkiej wartości. W tym przypadku nie ma konieczności podpisywania długoterminowych umów i przekazania całego obrotu do faktoringu, jak w przypadku współpracy z tradycyjnymi faktorami. To idealne rozwiązanie szczególnie dla podmiotów z sektora MSP, które miewają problem z dostępem do finansowania z rynku.

 

Autorem tekstu jest Jakub Ananicz, Członek Zarządu Faktorama

author avatar
Faktorama

1 2

O autorze