loader

SMS zamiast papierowej recepty. Jakie zmiany czekają pacjentów już w tym roku?

Standardowe recepty jakie znamy dziś mają całkowicie zniknąć po 1 sierpnia 2017 r. i zostać zastąpione kodem autoryzacji SMS, ale dla mniejszości osób nieposiadających obecnie telefonu nadal możliwe będzie wydrukowanie kodu na papierze. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której osoby w bardzo podeszłym wieku muszą nagle kupić telefon i nauczyć się z niego korzystać. Jednak liczba telefonów komórkowych w Polsce z roku na rok wzrasta i w ciągu kilku lat odsetek osób nieposiadających telefonu powinien się zmniejszyć, by zniknąć całkowicie za 10-15 lat.

 

Zanim cyfrowy obieg danych medycznych zacznie w pełni funkcjonować miną jeszcze dwa lata. Całkowite przejście na elektroniczną dokumentację jest planowane na sierpień 2017 roku. Do tego czasu równolegle będą funkcjonować dwa rodzaje recept. Okres przejściowy ma przyzwyczaić pacjentów do zmian, a także wyeliminować ewentualne niedociągnięcia w systemie informatycznym. Oprócz e-recept resort wprowadzi także e-skierowania i e-zlecenia oraz cyfrowe karty pacjentów. Testy systemu pod kątem obsługi e-skierowań i e-zleceń mają rozpocząć się już w listopadzie 2015 r. Projekt Platformy P1 jest jednym z największych e-projektów realizowanych przez Polskę z funduszy europejskich.

 

SMS może być stosowany w służbie zdrowia nie tylko do autoryzacji e-recepty. Narzędzie to jest z powodzeniem stosowane w prywatnych placówkach medycznych na całym świecie i coraz częściej wdrażane także w Polsce. Wiadomości tekstowe mogą służyć do informowania pacjentów o możliwości odebrania wyników badań czy też przypominania o terminach wizyt. Możliwa jest także dwukierunkowa komunikacja, w tym uruchomienie specjalnego numeru odbiorczego, pod który pacjenci mogą wysyłać SMS-owe prośby o przełożenie wizyty, co oszczędza czas i pieniądze zarówno ich samych, jak i przychodni.

 

Dzięki inicjatywie Ministerstwa Zdrowia na nowo ujawnia się potencjał, jaki daje SMS: narzędzie szybkie, wygodne i tanie. Potencjał rozwiązań bazujących na SMS wykorzystywany jest na szeroką skalę w wielu krajach. Warto pamiętać, że SMS może również pomagać w profilaktyce, zachęcając do badań czy informując o dostępności leków w danym obszarze. Inicjatywy takie jak np. SMS for life czy Medic Mobile to świetne przykłady programów, które realnie pomagają walczyć z chorobami w Afryce i Azji – podsumowuje Andrzej Ogonowski.

author avatar
smsapi.pl

1 2

O autorze