loader

SMS zamiast papierowej recepty. Jakie zmiany czekają pacjentów już w tym roku?

Jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi Rada Ministrów ma przyjąć nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która da zielone światło dla startu Platformy P1 – serca elektronicznego obiegu danych medycznych. W efekcie od października bieżącego roku przychodnie i szpitale powinny już wystawiać e-recepty. W niedalekiej przyszłości do ich realizacji niezbędny będzie telefon komórkowy. Dlaczego?

 

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy recepta wystawiona przez lekarza będzie automatycznie zapisywać się na indywidualnym koncie pacjenta w systemie P1. Pacjent nie będzie otrzymywać żadnego papierowego potwierdzenia wizyty, które następnie ma pokazać w aptece, by wykupić leki. Zamiast tego otrzyma SMS-em czterocyfrowy kod, który poda aptekarzowi wraz z numerem PESEL. Na tej podstawie wydane zostaną lekarstwa. Co zmiany oznaczają dla pacjenta?

 

Informatyzacja służby zdrowia znacznie poprawi komfort pacjentów i oszczędzi ich czas: będą mogli na przykład sprawdzić online swoje miejsce w kolejce do lekarza oraz zalecenia z ostatniej wizyty. Dzięki SMS-om poradnie będą im przypominać o terminach spotkań z lekarzami. Poza tym recepty będą mieć zawsze w jednym miejscu i skończą się trudności z ich odczytaniem. Wysłany SMS-em kod do realizacji recepty trudniej zgubić. Jej papierowy odpowiednik to dodatkowy przedmiot, o którym musimy pamiętać, natomiast telefon nosimy ze sobą wszędzie. Rezygnacja z papieru oznacza też znaczne oszczędności dla służby zdrowia – mówi Andrzej Ogonowski, ekspert rynku SMS w SMSAPI, firmie udostępniającej platformę ułatwiającą komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS, MMS i VMS.

 

Pojawia się pytanie, czy wobec zmian każdy pacjent musi sobie kupić telefon komórkowy? Jak zapewniają przedstawiciele Centrum Systemów Informacyjnych w Ochronie Zdrowia (CSiOZ), operatora Platformy P1, niekoniecznie. Andrzej Ogonowski także uspokaja:

 

author avatar
smsapi.pl

1 2

O autorze