loader

Skąd popularność sezonowanej wołowiny?

Sezonowana wołowina jest wyjątkowa, ponieważ podczas dojrzewania mięsa przy kości, rozwija się jedyny w swoim rodzaju aromat, powstały dzięki aktywności enzymów. Pod suchą, czarną warstwą zewnętrzną, która musi zostać okrojona, wytwarza się orzechowo-maślany zapach i krucha struktura. Decydującym czynnikiem jest czas dojrzewania. Im dłużej mięso dojrzewa, tym bardziej intensywny smak.

Sezonowanie na mokro

Zaczęło być popularne dopiero 60 lat temu, gdy opracowano technologię próżniowych opakowań. Wtedy mięso nie musiało już mieć kości, a nawet mogło być pocięte na kawałki. Takie paczki przechowuje się w chłodni do 21 dni. W ten sposób mięso nie traci soczystości, ale jednocześnie staje się bardziej miękkie i kruche, jak w przypadku sezonowania na sucho. Jest to mniej restrykcyjna metoda pod względem zachowanej wilgotności, dzięki czemu mięso nie traci na wadze.

Wołowina sezonowana na mokro jest znacznie tańsza od tej sezonowanej na sucho, jednak to ta druga ma bogatszy smak. Im dłuższy czas sezonowania, tym cena mięsa rośnie. Jednak nie warto na tym oszczędzać, aby poznać smak prawdziwego wołowego steka – radzi Cemre Yatur.

Dla tych, którzy szukają czystej przyjemności kulinarnej, dojrzewanie na sucho triumfuje, gdyż metoda ta służy rozwojowi smaku.

Sposób podania sezonowanej wołowiny

Najczęstszym przeznaczeniem sezonowej wołowiny jest podanie jej w postaci steka, który nawet wysmażony w niewielkim stopniu jest wyjątkowo delikatny i kruchy. Ma tak intensywny smak, że nie potrzebuje wielu innych dodatków na talerzu. Świetnie sprawdzą się niewielkie ilości warzyw wraz z pieczonymi ziemniakami.

1 2

O autorze