loader

Renesans więzi sąsiedzkich

Wiele osób urodzonych w latach 80. i wcześniej, które mają za sobą doświadczenie mieszkania w blokach z wielkiej płyty lub innych skupiskach gospodarstw domowych, pamięta charakterystyczną scenkę z życia. Do budynku wprowadza się nowa rodzina. Lokatorzy z większym stażem pielgrzymują do niej z własnoręcznie upieczonym ciastem.

Stopniowo więzi sąsiedzkie między nowymi i pozostałymi się zacieśniają. Ktoś komuś pożyczy szklankę cukru, ktoś inny komuś innemu podleje kwiatki, gdy tamten jest na urlopie. Sobotnim rytuałem stają się spotkania przy kawie w jednym z mieszkań pomiędzy co bardziej zaprzyjaźnionymi rodzinami. Jeśli w okolicy grasuje złodziej, front przeciw niemu jest wspólny – sąsiad nie pozwoli skrzywdzić sąsiada.

Lokalne w dobie globalnego

Opisane wyżej zjawisko to pochodna dążenia do zaspokojenia kilku podstawowych ludzkich potrzeb, przede wszystkim – bezpieczeństwa i przynależności. Tym bardziej dziwi więc, że w dobie powstawania coraz bardziej kameralnych inwestycji, często ogrodzonych, z własną infrastrukturą, relacje pomiędzy sąsiadami są luźniejsze niż kiedyś. – Osłabianie się więzi sąsiedzkich może być pochodną szerszych, zasadniczo pozytywnie ocenianych przemian. Bogacenie się społeczeństw oraz coraz większa łatwość w przemieszczaniu się pomiędzy granicami państw sprawia, że jednostki mają duży wybór, jeśli chodzi o ludzi, z którymi będą nawiązywać więzi. Również wspólny interes przestaje być tak istotny – za bezpieczeństwo mieszkania odpowiada firma ochroniarska, dzieci przypilnuje nam opiekunka, a po szklankę cukru czy mleka zejdziemy do sklepu znajdującego się kilkadziesiąt metrów od domu, nie musimy pożyczać ich od sąsiada, jak w dobie powszechnych problemów z aprowizacją – komentuje Ryszard Banacki, rzecznik prasowy warszawskiej firmy deweloperskiej TYNKBUD1. Tradycyjne więzi sąsiedzkie wywodzą się ze wspólnot wiejskich i ich kryzys obserwuje się już od czasów rewolucji przemysłowej. W Polsce takie zjawiska jak upadek PRL-u i przystąpienie do Unii Europejskiej mogły się w jakimś stopniu do niego przyczynić – dla Polaków istotne stały się takie wartości jak kariera czy pielęgnacja własnego indywidualizmu. Więzi sąsiedzkie spadły w tej hierarchii o co najmniej kilka pozycji.

author avatar
BRIGHT Agency

1 2

O autorze