loader

Rozporządzenie eIDAS 2: Nowa era tożsamości cyfrowej

Mężczyzna w garniturze trzymający w jednej ręce pusty portfel, a w drugiej smartfon.

20 maja 2024 roku wejdzie w życie rozporządzenie eIDAS 2, które wprowadza Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Opublikowany 30 kwietnia w Dzienniku Urzędowym UE akt prawny znacząco zmienia przepisy dotyczące identyfikacji elektronicznej i usług zaufania, obowiązujące od 2014 roku.

Co się zmieni?

Rozporządzenie eIDAS 2 wprowadzi Europejskie Portfele Tożsamości Cyfrowej (ETPC, ang. The EU Digital Wallet, EUDIW). Te osobiste portfele cyfrowe będą uznawane w całej Unii Europejskiej i umożliwią użytkownikom potwierdzanie tożsamości przy korzystaniu z publicznych i niektórych komercyjnych usług online i offline. Użytkownicy będą mogli wybierać dokumenty i dane, które chcą bezpiecznie udostępniać, a także decydować, czy chcą korzystać z portfela. Duży nacisk położono na ochronę danych osobowych i prywatność użytkowników. Kwalifikowane podpisy elektroniczne będą dostępne w portfelach za darmo dla celów niezawodowych.

Portfele cyfrowe w mObywatelu

Polscy obywatele i rezydenci już korzystają z podobnych rozwiązań dzięki aplikacji mObywatel, która z niemal 18 milionami pobrań jest jedną z najbardziej rozwiniętych tego typu aplikacji w UE. Przedstawiciel Ministerstwa Cyfryzacji powiedział, że „mObywatel oferuje liczne funkcje, które planuje się wdrożyć w Europejskich Portfelach Tożsamości Cyfrowej.” Użytkownicy mObywatela mogą już przekazywać dane, prezentować dokumenty mobilne oraz potwierdzać tożsamość przy użyciu aplikacji.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

O autorze