Premier: Uruchamiamy wsparcie dla kolejnych branż

Ochrona czynszowa i wsparcie gastronomii
Przedsiębiorcy mogą też liczyć na pomoc w zakresie kosztów najmu powierzchni. W okresie obowiązywania zakazów prowadzenia działalności, obiekty handlowe o pow. 2000 m2 otrzymają automatyczną obniżkę czynszu. Zapłacą o 80% mniej, a przez pierwsze trzy miesiące po ustaniu zakazu kwota opłat najmu będzie zmniejszona o 50%.
– Proponujemy nowe regulacje dla przedsiębiorców, którzy borykają się trudnościami z zapłatą czynszu najmu powierzchni w różnych miejscach – informował premier RP. – To bardzo często są galerie, które mają mocną pozycję negocjacyjną względem polskich przedsiębiorców, którzy sprzedają tam swoje towary. Nasze regulacje maja pomagać mniejszym biznesom w sporze z wielkimi, międzynarodowymi korporacjami – dodał szef polskiego rządu. Planowane są zmiany w prawie, które zniosą obowiązek wydłużenia umowy najmu o 6 miesięcy za każde uzyskanie zwolnienia z czynszu w okresie zamknięcia. Firmy będą mogły liczyć również na pomoc prawną w zakresie obowiązujących rozwiązań prawnych umożliwiających uzyskanie obniżki czynszu. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi program doradztwa i szkoleń.
Utrzymujemy wsparcie również dla branży gastronomicznej i hotelarskiej. A po zniesieniu zasad bezpieczeństwa związanych z pandemią i uruchomieniu działalności, rząd dofinansuje zakup środków sanitarnych dla tych firm.
Tarcza Antykryzysowa – skuteczna pomoc dla niemal 6,5 mln miejsc pracy
Rządowa Tarcza Antykryzysowa została uruchomiona tuż po wybuchu pandemii. Działamy sprawnie i szybko. Do tej pory, dzięki tarczom do polskich firm trafiło 202 mld złotych. – To różne programy pomocy, ale – co warto podkreślić – to pomoc z polskiego budżetu – dodał premier Mateusz Morawiecki.
Polska gospodarka skutecznie opiera się kryzysowi. W styczniu odnotowaliśmy najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej – 3,1%. Tymczasem średnia stopa bezrobocia dla całej UE to 7,3%.
Według danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w Polsce mamy 2,540 mln aktywnych działalności gospodarczych. W marcu tego roku wpłynęło ponad 38 tys. wniosków o wznowienie/założenie działalności. To o blisko 21% więcej niż w poprzednim miesiącu.
źródło: KPRM