loader

Poprawa sytuacji gospodarczej w USA uwydatni różnice między silnymi i wrażliwymi gospodarkami na cał

Prognozy na 2015 r.:Poprawa kondycji gospodarki w USA wraz z potencjałem do wzrostu amerykańskich stóp procentowych może coraz bardziej uwydatniać fundamentalne różnice pomiędzy silnymi i wrażliwymi gospodarkami na całym świecie”.

 

W ostatnich miesiącach, duży wpływ na światowe rynki finansowe miały takie czynniki, jak ożywienie wzrostu w USA, stabilizacja ekonomiczna w Chinach oraz znaczące powiększenie globalnej płynności przez Bank Japonii i Europejski Bank Centralny (EBC). W 2014 r. nadal dostrzegaliśmy rozbieżności pomiędzy poszczególnymi gospodarkami zaliczanymi do rynków wschodzących; niektóre z nich miały korzystne salda rachunków obrotów bieżących i budżetów państwowych oraz siłę napędową w postaci eksportu, podczas gdy inne zmagały się z deficytami i brakiem równowagi ekonomicznej. Wybiegając myślami w 2015 r., uważamy, że inwestorzy nie powinni postrzegać papierów z rynków wschodzących jako jednorodnej klasy aktywów, ale muszą dostrzegać różnice pomiędzy poszczególnymi gospodarkami. W naszej ocenie, gospodarki o mocniejszej kondycji i lepszych perspektywach wzrostowych powinny nadal notować aprecjację swych walut w dłuższej perspektywie, a mniej zrównoważone kraje będą zmuszone radzić sobie z osłabieniem walut i napiętą sytuacją ekonomiczną.

 

Przez większą część 2014 r., dolar amerykański umacniał się w stosunku do euro, japońskiego jena i wielu innych walut krajów rozwiniętych i rozwijających się. Niektóre waluty gospodarek o mocniejszej kondycji radziły sobie jednak lepiej niż inne w ujęciu względnym. Ten trend stanowi dla nas potwierdzenie rozbieżności pomiędzy poszczególnymi regionami rynków wschodzących, które będziemy najprawdopodobniej obserwować przez następny rok. Poprawa kondycji gospodarki w USA wraz z potencjałem do wzrostu amerykańskich stóp procentowych może coraz bardziej uwydatniać fundamentalne różnice pomiędzy silnymi a wrażliwymi gospodarkami na całym świecie.

 

Pod koniec października 2014 r., Bank Japonii rozpoczął nową rundę luzowania ilościowego o nieokreślonym horyzoncie czasowym. Roczną wartość skupu aktywów podniesiono do 80 bln jenów, co praktycznie stanowi równowartość zakończonego w październiku programu luzowania ilościowego Rezerwy Federalnej w USA. Dodatkowa płynność będzie miała w 2015 r. ważne implikacje dla rynków globalnych, ponieważ pieniądze wydrukowane w Japonii raczej w niej nie zostaną, ale rozleją się po całym świecie. Choć rozluźnianie polityki pieniężnej w Japonii jest korzystne dla światowych aktywów obarczonych wyższym ryzykiem, niewątpliwie przyczyni się także do dalszej deprecjacji jena.

author avatar
Franklin Templeton
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 500 pracowników w 35 działach.   Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.

1 2

O autorze