loader

Poprawa sytuacji gospodarczej w USA uwydatni różnice między silnymi i wrażliwymi gospodarkami na cał

 

Jeżeli chodzi o inne części Azji, tempo wzrostu gospodarczego w Chinach w 2014 r. wprawdzie spadło, ale nie do takiego stopnia, by można było mówić o „twardym lądowaniu”. W przyszłości spodziewamy się dalszej, mile widzianej ewolucji chińskiej gospodarki w kierunku bardziej zrównoważonego wzrostu opartego w większym stopniu na konsumpcji. Należy zaznaczyć, ponadto, że gospodarka Chin jest dziś znacznie większa niż kilka lat temu, zatem nawet 7-procentowy wzrost ma obecnie większy wpływ na zagregowany globalny popyt niż wzrost na poziomie 10-12%, jaki Chiny generowały 10 lat temu. Dlatego uważamy, że spadek tempa chińskiego rozwoju nie powinien mieć dramatycznych konsekwencji dla ogólnoświatowego popytu w nadchodzącym roku.

 

Przewidujemy, że warunki słabego wzrostu i niskiej inflacji w Europie najprawdopodobniej utrzymają się przez pewien czas i spodziewamy się dalszego rozluźniania polityki pieniężnej przez EBC, które utrzyma presję na osłabienie euro. Choć wzrost w Europie jest dziś bardziej umiarkowany, należy pamiętać, że Europa nigdy nie była kluczowym motorem globalnego rozwoju.

 

Jednym z najważniejszych elementów naszej strategii na 2015 r. jest przygotowywanie się na prawdopodobne wzrosty stóp procentowych. Cały czas preferujemy papiery o krótszym czasie trwania i staramy się osiągnąć ujemną korelację ze zwrotami z papierów skarbowych z USA. Ponadto, aktywnie poszukujemy możliwości oferujących dodatnie realne dochody bez niepotrzebnego ryzyka związanego ze zmianami stóp. Podtrzymujemy nasze prognozy dotyczące aprecjacji USD w stosunku do jena i euro oraz nadal szukamy wartości wśród walut i obligacji z wybranych rynków wschodzących.

author avatar
Franklin Templeton
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 500 pracowników w 35 działach.   Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.

1 2

O autorze