loader

Miasta coraz częściej wysyłają SMS-y do swoich mieszkańców

„Niektóre miasta zachęcają do skorzystania z usługi na swoich profilach w mediach społecznościowych, co cieszy się obecnie sporą popularnością. Możliwe jest uruchomienie i zintegrowanie z profilem prostej aplikacji, która pozwala na zbieranie kontaktów do ekskluzywnej bazy danych z segmentacją cech użytkowników. Taki mechanizm wykorzystały na Facebooku Katowice.  Aby zaangażować jeszcze większą liczbę mieszkańców, możliwe jest również przeprowadzenie ankiety lub uruchomienie specjalnego numeru dedykowanego bez podwyższonej płatności do komunikacji dwukierunkowej”mówi Andrzej Ogonowski z SMSAPI.pl, platformy do masowej wysyłki SMS, która obsługuje około 200 polskich miast.

To urząd miasta decyduje, jak często wysyła powiadomienie SMS – średnio jest to od 2 do 5 wysyłek miesięcznie. W przypadku zdarzeń kryzysowych bądź innych, niezbędnych do zakomunikowania informacji, może zdarzyć się ich więcej.

Kto za to płaci?

Mieszkaniec nic nie płaci za otrzymanego SMS-a, a wszelkie koszty ponosi miasto. Jest to przejaw dobrej woli w stosunku do obywatela, ale dzieje się tak również dlatego, ponieważ nie do końca wiadomo, jak mieszkaniec mógłby rozliczać się ze swoim urzędem. Cena za wdrożenie i utrzymanie usługi jest jednak dużo niższa niż rozmowy telefoniczne lub korespondencja pocztowa, szczególnie biorąc pod uwagę wysoką skuteczność tego narzędzia.

SMS-y z geolokalizacją

Nie tylko miasta korzystają z komunikacji SMS. Na początku lipca Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wprowadziło SMS-y do usługi Regionalnego Systemu Ostrzegania. W tym przypadku lokalizacja odbiorców (z dokładnością nawet do kilku metrów) jest ustalana na podstawie nadajników BTS, w zasięgu których znajdują się telefony. Jak informuje MAC, SMS-y przeznaczone są w takim przypadku do informowania o najpoważniejszych zagrożeniach związanych z bezpieczeństwem życia lub zdrowia.

„Szybkość odczytania wiadomości SMS wynosi poniżej minuty, a współczynnik otwarcia (tzw. Open Rate) sięga niemal 100%. To bardzo ważne, szczególnie jeśli chcemy informować o nagłych wypadkach czy awariach” – dodaje Andrzej Ogonowski.

Osoby korzystające z usług największych operatorów telefonii komórkowych w Polsce nie muszą zapisywać się do programu i automatycznie otrzymają tego typu powiadomienia z systemu RSO. 

author avatar
smsapi.pl

1 2

O autorze