loader

Miasta coraz częściej wysyłają SMS-y do swoich mieszkańców

Coraz więcej miast korzysta z możliwości masowej wysyłki SMS-ów bezpośrednio na telefony komórkowe mieszkańców. Już prawie pół miliona Polaków otrzymuje bezpłatne powiadomienia dotyczące zbliżających się wydarzeń kulturalnych, informacji o ruchu drogowym czy możliwości odebrania dokumentów z urzędu.

Wśród pionierów na mapie Polski był Rzeszów, który zdecydował się na wdrożenie komunikacji SMS już w 2009 roku. Od tamtej pory aż 600 polskich miast postanowiło skorzystać z innowacyjnego sposobu informowania swoich mieszkańców. W jednym z niewielkich powiatów województwa śląskiego już w pierwszym miesiącu od uruchomienia usługi w lipcu 2014 zapisało się 250 osób, a obecnie z systemu korzysta 920 mieszkańców. 

O czym dowiemy się z SMS-ów?

Najczęściej mieszkańcy poszczególnych miast mogą sami wybrać, jakiego rodzaju SMS-y chcą otrzymywać, dobierając odpowiednie grupy tematyczne na stronie urzędu. Osoby biorące czynny udział w życiu społecznym mogą skorzystać z SMS-ów dotyczących wydarzeń sportowych, organizowanych koncertów czy innego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

Możliwe jest również otrzymywanie bardziej spersonalizowanych wiadomości tekstowych, które zawierają informacje dotyczące odbioru ważnych dokumentów urzędowych (dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny) lub przypomnienie o spotkaniu z urzędnikiem. Takie rozwiązanie pozwala usprawnić administrację i lepiej wykorzystać czas pracownika, a w efekcie polepszyć relację z petentem. Mieszkańcy mogą dowiedzieć się również o możliwości przeprowadzenia bezpłatnych badań lekarskich, szczepień i innego rodzaju udogodnień związanych z dbaniem o zdrowie.

Wysyłane są także SMS-y dotyczące wszelkiego rodzaju zagrożeń meteorologicznych (zbliżające się burze, możliwe podtopienia, konieczność ewakuacji), utrudnieniach w ruchu drogowym (kolizje, remonty ulic, korki, zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej) oraz awariach prądu, wody, gazu w danym rejonie.

W centrum Warszawy co roku odbywają się setki imprez masowych, co znacząco wpływa na dezorganizację ruchu. System powiadamiania SMS-owego o ruchu drogowym zdał egzamin podczas wizyty Baracka Obamy w stolicy. Korzystało wtedy z niego 2000 osób, które mogły w szybki sposób dowiedzieć się, jak poruszać się w centrum miasta, które ulice są zamknięte i gdzie można zaparkować.

Jak to działa?

Najczęściej do wzięcia udziału w bezpłatnym programie informacyjnym zachęca strona internetowa miasta, gdzie można zostawić swój numer telefonu i aktywować usługę. Zapisanie się do systemu jest bardzo proste, wystarczy wypełnić krótki formularz i potwierdzić zgłoszenie otrzymanym kodem. Skorzystanie z formularza online lub w urzędzie jest darmowe, otrzymywane SMS-y również. Jedynie aktywacja usługi za pomocą wiadomości tekstowej z telefonu wiąże się z opłatą równą wartości jednego SMS-a, zgodnie z taryfą operatora, czyli jest to koszt maksymalnie kilkunastu groszy.

author avatar
smsapi.pl

1 2

O autorze