loader

Kup sobie spokój, czyli do czego może przydać się OC

W wypadku niektórych zawodów OC jest obowiązkowe. Przymusem jego posiadania objęci są między innymi prawnicy, lekarze, architekci, brokerzy finansowi, agenci turystyczni i komornicy sądowi. Ponadto korzystają z niego często osoby świadczące usługi, które mogą być przedmiotem reklamacji klientów – np. dietetycy. Osoby prywatne najczęściej nabywają ubezpieczenie OC przy okazji zaciągania kredytu na mieszkanie lub dom. Bywa nawet, że kredytobiorcy nie mają świadomości takiej ochrony. Udzielając kredytu hipotecznego, banki wymagają ubezpieczenia mieszkania lub domu na wypadek pożaru lub innych zdarzeń losowych dotyczących nieruchomości. To element zabezpieczający dodatkowo kredyt. OC bywa dodatkiem do takiej polisy.

Ubezpieczenia OC w życiu prywatnym mogą mieć bardzo szeroki i różnorodny zakres. Podobnie jak w wypadku wszystkich ubezpieczeń bardzo dobrym pomysłem jest szczegółowe zapoznanie się z parametrami konkretnej oferty i ogólnymi warunkami ubezpieczenia. To my wiemy najlepiej, czy powinno ono obejmować wypadki na terenie naszej posesji (np. upadki na nieodśnieżonym chodniku przed domem), zniszczenia, które wyrządziły nasze dzieci podczas zabawy, czy szkody spowodowane przez zwierzęta domowe. OC dla osób prywatnych może obejmować również szkody powstałe w wyniku wynajmowania przez nas mieszkania, upadku drzewa z naszej posesji na samochód sąsiada czy przypadkowego zniszczenia nowego tabletu czy smartfonu kolegi. W zależności od zakresu ubezpieczenia może ono też chronić przed odpowiedzialnością za działania nasze i naszych bliskich będące wynikiem zdarzeń losowych, takie jak zalanie sąsiada, nieopatrzne wpłynięcie naszą łodzią w inną łódź czy potrącenie kogoś podczas przejażdżki rowerowej. Dobór odpowiedniej oferty dobrze skonsultować z ekspertem, np. doradcą w sieci pośrednictwa finansowego (takiej jak Idea Expert). Z racji tego, że ma on wiedzę na temat wielu propozycji różnych instytucji, pomoże nam wybrać polisę, która najlepiej będzie odpowiadała naszym oczekiwaniom i możliwościom. 

Ponadto warto wiedzieć, że polisy, które w podstawowym wariancie będą obejmować ograniczony zakres zdarzeń czy aktywności, mogą zawierać warunki wykluczające wypłatę odszkodowania. Klauzule mogą dotyczyć bardzo wielu rzeczy, od rasy posiadanego przez nas psa przez to, czy wynajmujemy komuś mieszkanie, aż do powierzchni żagla naszej żaglówki. Przykładem może być jazda na rowerze. Większość ubezpieczeń obejmuje tę aktywność, ale np. pod warunkiem, że jeździmy tylko po drogach niepublicznych. Taki zapis sprawia, że dojazd rowerem do pracy czy uprawianie bardziej wymagających dyscyplin, takich jak np. downhill, nie są objęte ubezpieczeniem. Aby ubezpieczyć te aktywności, powinniśmy wykupić szerszy pakiet. Warto też zwrócić uwagę na zakres terytorium objętego ochroną. Jeśli często podróżujemy, np. do rodziny za granicą, warto wykupić ubezpieczenie obejmujące więcej krajów niż tylko Polska. Ma to szczególne znaczenie, jeśli podróżujemy do takich krajów, jak np. USA i Kanada, gdzie kwoty odszkodowań mogą być bardzo wysokie.

W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, w zależności od pakietu ubezpieczenia, nasza ochrona może sięgać kwoty nawet 2 milionów złotych. To imponujące zabezpieczenie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że cena OC dla osób prywatnych oscyluje w granicach 50-200 zł w skali roku, w zależności od zakresu ochrony. 

author avatar
Idea Expert

1 2

O autorze