Interdyscyplinarne leczenie otyłości pod kontrolą specjalistów

Metod leczenia otyłości jest wiele. Odpowiednią ścieżkę dobiera się pod względem podłoża choroby, stopnia zaawansowania, określanego na podstawie wskaźnika BMI (waga podzielona przez wzrost
w metrach do kwadratu) czy oceny ryzyka rozwoju chorób towarzyszących. Innej pomocy wymaga osoba z niewielką nadwagą, gdzie istotna będzie modyfikacja stylu życia, wdrożenie właściwej diety, aktywności fizycznej czy wsparcia psychologicznego. Natomiast zupełnie innego wsparcia oczekuje osoba otyła, która potrzebuje w krótkim czasie „zrzucić” kilkanaście kilogramów.
Kiedy dieta nie wystarcza
W sytuacji, gdy zbędne kilogramy wciąż stanowią znaczne obciążenie dla organizmu, rozwiązaniem pozostają małoinwazyjne metody chirurgiczne. Jedną z nich, rekomendowanych przez ekspertów, jest nadzorowany medycznie program leczenia otyłości „Balon Orbera”.
– Jest to metoda przeznaczona dla osób, których BMI przekracza 28 – I / II stopień nadwagi. Polega ona na małoinwazyjnym zabiegu założenia balonu Orbera – miękkiego balonu, umieszczanego
w żołądku, który wypełniony solą fizjologiczną, zmniejsza pojemność żołądka, powodując ograniczenie objętości przyjmowanych pokarmów oraz uczucie sytości po zjedzeniu dużo mniejszego posiłku niż dotychczas – wyjaśnia prof. nadzw. UJK dr hab. n. med. Maciej Kielar. – Cały zabieg wykonywany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym, dodatkowo pacjent znajduje się pod stałą opieką lekarza, cyklicznymi konsultacjami u dietetyka i psychologa. Po upływie 6 miesięcy balon jest usuwany w trakcie krótkiego zabiegu, a efektem leczenia jest utrata ok 15-20 kg – dodaje. Bardzo istotna w tej metodzie jest stała opieka dietetyka i psychologa: chory musi wypracować nowy, akceptowalny również po usunięciu balona sposób odżywiania, który będzie w stanie utrzymać na stałe oraz poznać i umieć rozpoznać mechanizmy zaburzeń emocjonalnych, zwiększających ryzyko nawrotów nieracjonalnego sposobu odżywiania. Za skutecznością tej metody przemawia też utrzymanie jej efektów w dłuższym czasie.
U większości pacjentów leczenie otyłości kończy się sukcesem – efekt jo-jo po skorzystaniu z balonu Orbera występuje u około 40% z nich. Dla porównania w przypadku stosowania diety ponownie przybiera na wadze blisko 90% chorych – dodaje profesor.
Metoda ta stosowana jest jako samodzielna terapia u chorych z umiarkowaną otyłością, z kolei
u chorych z otyłością olbrzymią może być wstępem do leczenia operacyjnego, ponieważ utrata 10-20 kg u chorego z masą ciała przekraczającą 160 kg, pozwala zmniejszyć ryzyko powikłań w czasie operacji bariatrycznej.
U chorych z otyłością olbrzymi ( BMI >42) metodami z wyboru pozostają operacje laparoskopowe, które bez tradycyjnego otwarcia jamy brzusznej, pozwalają na zmianę anatomii i funkcji przewodu pokarmowego, co prowadzi do szybkiej i trwałej utraty masy ciała. Najczęściej stosowanymi operacjami metabolicznymi są sleeve resekcja żołądka oraz gastric by-pass, które pozwalają
na ograniczenie objętości pokarmów oraz zmniejszenie wchłaniania i przyswajania składników odżywczych.
Jak podkreślają eksperci kluczem do sukcesu w walce z nadwagą jest jednak zaadoptowanie się pacjenta do długoterminowych zaleceń dotyczących zmian w stylu życia – zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, które zalecane są u każdej osoby, również po przebytych zabiegach.