loader

Co jeść i pić w szkole by mieć energię do nauki i zabawy?

Zachęć dziecko do drugiego śniadania

Przygotowanie zdrowego i smacznego drugiego śniadania to dopiero początek. Pomimo, że dzieci w wieku szkolnym potrzebują szczególnie dużo energii, zdarza im się przynieść drugie śniadanie z powrotem do domu – nawet w 61 proc. jest to domowa kanapka; dla porównania soki przynosi jedynie 4 proc. maluchów. Co zrobić by dziecko nie przynosiło drugiego śniadania z powrotem do domu?

Rozmowa może okazać się skutecznym sposobem, aby przekonać dziecko do zjedzenia drugiego śniadania. Dzieci są bardzo żądne wiedzy i lubią ją posiadać – chwalą się znajomością nowinek i ważnych informacji. Gdy dowiedzą się od rodzica, czy innych ważnych dla nich osób, że drugie śniadanie jest ważnym posiłkiem dla zdrowia, na pewno zechcą poinformować o tym innych, przy okazji zajadając się czymś smacznym. Samo wytłumaczenie powinno iść w parze w czynem – jeśli mówimy dziecku, że drugie śniadanie da mu energię na czas spędzony w przedszkolu, czy szkole, pokażmy mu także, że taki posiłek przydaje się również nam, dorosłym w pracy. Dobrze jest, gdy razem z dzieckiem ustalimy, co będzie składało się na drugie śniadanie: możemy wybrać się wspólnie na zakupy, zaplanować jadłospis śniadaniowy, razem zapakować zdrowie przekąski. Pamiętajmy, że dobry przykład idzie z góry, czyli od nas, dorosłych – radzi Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

Drugie śniadanie to także coś do picia

Mówiąc o drugim śniadaniu polskie Mamy pamiętają również o napojach. 56 proc. z nich pakuje dzieciom do szkoły wodę butelkowaną, a 39 proc. sok. To dobry wybór, ponieważ soki 100% to źródło witamin i minerałów pochodzących bezpośrednio z owoców. Zbadane Mamy deklarują, że podają swoim maluchom sok z dwóch głównych powodów – smakuje on dzieciom i jest zdrowy. Warto też pamiętać, że szklanka soku zastępuje jedną z pięciu porcji warzyw i owoców, które nasze pociechy powinny spożywać każdego dnia wg zaleceń specjalistów.

Każde dziecko powinno posiadać wiedzę, jak duże znaczenie na osiągnięcia w nauce ma odpowiednia dieta. Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” powinno dobrze zobrazować dziecku wpływ jedzenia i picia na nasze życie. Zbilansowane posiłki pełne witamin i składników odżywczych sprzyjają efektywnej nauce, dobrze jest też robić małe przerwy w trakcie odrabiania lekcji, ponieważ monotonia nie sprzyja motywacji do nauki. Motywacja do wprowadzenia nawyku musi być nie tylko wartościowa dla rodzica, ale także dla dziecka. Jeśli chcemy nauczyć naszą pociechę czegoś nowego, starajmy się, aby uczestniczyć razem z dzieckiem we wprowadzaniu nawyku: pijmy z dzieckiem zdrowe napoje i stawiajmy na dobrej jakości przekąski. Gdy robimy coś razem, budujemy przy okazji silne relacjepodsumowuje Monika Perkowska, psycholog dziecięcy.

 


[1] Badanie przeprowadzone w czerwcu 2016 roku przez dom badawczy Maison & Partners, na zlecenie marki Kubuś. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie matek dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Próba badawcza wynosiła 763 matki.

author avatar
Hill Knowlton Strategies

1 2

O autorze