loader

5 sposobów na zarządzanie ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem – ocena ryzyka finansowego w celu jego uniknięcia lub zminimalizowana[1] – stanowi kamień węgielny każdej skutecznej strategii handlowej. Niestety większość traderów albo się nim nie przejmuje, albo bagatelizuje sprawę. Chociaż konsekwencje takiego postępowania nie są dostrzegalne natychmiast, to w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do finansowej ruiny.

W niniejszym artykule przedstawimy pięć prostych sposobów skutecznego zarządzania ryzykiem, dzięki którym przestaniesz tracić czas na martwienie się potencjalnymi stratami.

 

Identyfikuj ryzyko przy każdej transakcji

Ile kapitału jesteś w stanie zaryzykować dla jednej transakcji? Odpowiedź na to pytanie pomoże ci określić maksymalne ryzyko, jakie przypada na jedną transakcję. Doświadczeni traderzy najczęściej mówią o poziomie 2% na transakcję. Przykładowo, jeśli dysponujesz kapitałem na poziomie 100 dolarów, maksymalna strata, na jaką powinieneś sobie pozwolić, wynosi 20 dolarów. Tak zaplanowana strategia pozwoli ci na poniesienie strat 50 razy z rzędu, nim twoje konto zostanie wyzerowane. 

 

Stosuj zlecenia typu stop-loss i TP

Zlecenia stop-loss i TP (take order) świetnie się sprawdzają w sytuacji, gdy globalny system finansowy nie jest stabilny. Zlecenie stop-loss ogranicza ryzyko straty, gdy ceny idą w niekorzystnym dla ciebie kierunku z powodu źle przeprowadzonej transakcji lub nieprzewidzianych wydarzeń. [2] W takiej sytuacji stop-loss pozwala traderowi określić dokładny poziom cenowy, przy którym jego zlecenie zostanie zamknięte.

Zlecenie TP pozwala na zamknięcie pozycji po osiągnięciu określonej wartości[3]. Umożliwia skorzystanie z pomyślnych ruchów rynkowych i gwarantuje pewien poziom zysku nawet w przypadku nagłej zmienności. [4]

 

Nie dopuść do przelewarowania

Dźwignia to potężne narzędzie służące do pomnażania zysków. Jednak nadmierne wykorzystywanie lewarowania może zmienić kiepską transakcję prawdziwą katastrofę. Niektórzy brokerzy, zwłaszcza w świecie forexu, zapewniają dźwignię na poziomie 1000:1. Ostatecznie w skutecznym handlu chodzi przede wszystkim o odpowiednie wywarzenie stosunku zysku do ryzyka (tzw. risk-to-reward- ratio).  Jednak trudno to zrobić, jeśli po pierwszych kilku transakcjach będziesz miał puste konto. Badania wykazały, że traderzy, którzy rzadziej korzystają z dźwigni, mają znacznie lepsze wyniki, niż traderzy wykorzystujący bardzo wysoką dźwignię. [5]

 

 

author avatar
ONE BOARD MEDIA sp. z o.o.

1 2

O autorze