loader

Zielone światło dla energii słonecznej

 

Innym ważnym czynnikiem przemawiającym na ich korzyść jest ekologia. – Każda kilowatogodzina wytworzona za pomocą systemu fotowoltaicznego lub turbiny wiatrowej zapobiega emisji do atmosfery około jednego kilograma dwutlenku węgla i po kilka gramów dwutlenku siarki oraz tlenków azotu – dodaje Artur Krygier z FreeVolt.

 

Jak łatwo obliczyć, przy zastosowaniu modułów fotowoltaicznych lub turbiny wiatrowej do zasilania lamp ulicznych o mocy 250W każda, ustawionych po obu stronach ulicy co 25 metrów na odcinku 1 km, w skali roku obniżymy emisję CO2 o około 73 ton.

 

Po stronie zalet trzeba też dopisać praktycznie nieograniczone możliwości oświetleniowe. Lampy hybrydowe i solarne spełnią swoją rolę przy przejściach dla pieszych, przystankach autobusowych, deptakach, promenadach, skrzyżowaniach ulic, ścieżkach rowerowych, parkach, placach zabaw, parkingach czy obiektach handlowych.

 

Wsparcie unijne, ministerialne oraz samorządowe

 

Ze względu na wymogi, na jakie zgodziła się Polska wstępując do Unii Europejskiej, powstał szereg programów wspierających realizację inwestycji w odnawialne źródła energii. Do 2020 roku 15% krajowej energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Dlatego zarówno samorządy, ministerstwa, jak i firmy oferują fundusze, z których można otrzymać dotację na rozwój zielonej energii. Pomoc możemy uzyskać już na poziomie gminy, dzięki Programowi Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE), który może obejmować również instalację fotowoltaiczne. Wsparcie w tego typu inicjatywach otrzymamy również z Banku Ochrony Środowiska, udzielającego kredytów na realizację przedsięwzięć z użyciem OZE.

 

Można też starać się o dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% na inwestycje o charakterze termomodernizacyjnym. Dotacji udzielają też niektóre Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tego typu programy działają m.in. w województwach: mazowieckim, opolskim i lubelskim. Inna opcja to bezpośrednie aplikowanie o dofinansowanie od organów Unii Europejskiej. Z roku na rok przybywa programów wspierających rozwój OZE, a liczba ich beneficjentów stale rośnie.

 

Czyste, ekologiczne oświetlenie systematycznie zdobywa przewagę nad konwencjonalnymi instalacjami energetycznymi. Prostota ich instalacji i niskie koszty utrzymania sprawiają, że zyskują one coraz większą popularność. Na całym świecie mnożą się przykłady korzyści płynących z instalacji lamp słonecznych. Bazowanie na archaicznych środkach oświetlenia to ogromne obciążenie dla budżetu i otaczającego nas środowiska.

author avatar
Projekt Komunikacja

1 2

O autorze