loader

Zacieranie granic

Dr Mark Mobius,

Prezes Templeton Emerging Markets Group

 

Od pewnego czasu dostrzegalna jest pewna konwergencja w możliwych klasyfikacjach rynków wschodzących, nowych rynków wschodzących i rynków rozwiniętych oraz w ich dopasowaniu do różnych portfeli inwestycyjnych. Odnotowujemy wzrost płynności i transparencji akcji z licznych nowych rynków wschodzących, stanowiących podzbiór mniejszych i słabiej rozwiniętych rynków wschodzących. Coraz więcej spółek notowanych na giełdach w krajach rozwiniętych zasadniczą część swej działalności, sprzedaży czy zysków generuje na rynkach wschodzących lub nowych rynkach wschodzących. Ponadto, liczne przedsiębiorstwa z nowych rynków wschodzących przejmują firmy z rynków rozwiniętych, stając się międzynarodowymi korporacjami. Naszym zdaniem, odpowiednio dobrane papiery z nowych rynków wschodzących, a nawet z rynków rozwiniętych mogą stanowić źródło dodatkowej wartości dla tradycyjnych portfeli rynków wschodzących.

 

Konwergencja rynkowa  

 

Nowe rynki wschodzące są w centrum naszego zainteresowania od kilku lat, ponieważ wiele z nich ma, według nas, solidny potencjał do wzrostu gospodarczego. Reformy rządowe realizowane w krajach klasyfikowanych jako „frontier markets” pozwalają liczyć na wzrost zysków i wyceny spółek.

 

Niektórzy uważają, że inwestowanie na nowych rynkach wschodzących nie jest dobrym pomysłem ze względu na ich ograniczone rozmiary czy słabą płynność. W naszej ocenie, tego typu obawy są często nieuzasadnione. Całkowita kapitalizacja rynkowa nowych rynków wschodzących sięgająca 1,8 bln USD[1] oraz dzienne obroty rzędu 3,6 mld USD[2] wydają nam się co najmniej dostateczne. Jest całkiem sporo spółek, które wprawdzie mają swe siedziby na nowych rynkach wschodzących, ale ich kapitalizacja i dzienne obroty stawiają je w jednym szeregu z podobnymi przedsiębiorstwami z rynków wschodzących. Są to, między innymi, takie spółki, jak banki z Pakistanu i Nigerii, firma telekomunikacyjna z Argentyny czy spółka z branży ropy naftowej i gazu z Azji Środkowej. Co więcej, należy zauważyć, że w obrębie samych rynków wschodzących, wzrost płynności giełd papierów wartościowych w takich krajach, jak Indie, oznacza, że akcje, które dawniej uznano by za odpowiednie wyłącznie dla portfeli specjalizujących się w małych spółkach, dziś generują obroty spełniające warunki globalnych funduszy rynków wschodzących.

 

Niedawne decyzje MSCI (Morgan Stanley Capital International), czyli organizacji opracowującej indeksy rynków wschodzących i nowych rynków wschodzących, potwierdzają naszą tezę dotyczącą konwergencji. W maju 2014 r., Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie awansowały w klasyfikacji MSCI z kategorii nowych rynków wschodzących do kategorii rynków wschodzących, w efekcie wzrostu płynności i poprawy w obszarze respektowania praw akcjonariuszy zagranicznych.[3] W momencie awansu, obydwa kraje miały duży udział w całkowitej kapitalizacji rynkowej indeksu MSCI Frontier Markets Index.  Jednocześnie kolejne osiem nowych rynków wschodzących jest rozważanych jako kandydaci do uwzględnienia w szerszych indeksach tworzonych przez MSCI. Większość z tych ośmiu rynków ma obecnie raczej niewielkie rozmiary, ale wśród nich jest także Arabia Saudyjska – duży rynek o kapitalizacji sięgającej ok. 600 mld USD[4], stawiającej go w jednym rzędzie z Meksykiem czy RPA. Uważamy, że ogłoszone ostatnio plany przyznania zagranicznym inwestorom bezpośredniego dostępu do rynku saudyjskiego znacząco zwiększają prawdopodobieństwo dodania Arabii Saudyjskiej do indeksów MSCI w perspektywie najbliższych kilku lat.

author avatar
Franklin Templeton
Franklin Templeton to jedna z pierwszych zagranicznych firm zarządzających aktywami w Polsce, obecna na rynku krajowym od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to otwarto oddział w Warszawie, dziś zatrudniający ponad 20 pracowników i koordynujący dystrybucję funduszy spółki SICAV Franklin Templeton zarejestrowanej w Luksemburgu w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Sukcesy organizacji na polskim rynku doprowadziły do utworzenia oddziału w Poznaniu w 2007 r., gdzie zatrudnionych jest dziś ponad 500 pracowników w 35 działach.   Franklin Templeton zarządza obecnie w Polsce aktywami o łącznej wartości przekraczającej 1 mld USD.

1 2

O autorze