loader

Wyzwania branży budowlanej. Jak zadbać o płynność finansową w firmie

 

Faktoring to kompleksowe rozwiązanie finansowe, zapewniające stały dostęp do środków obrotowych. Dzięki niemu przedsiębiorca otrzymuje pieniądze z wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności wcześniej niż wynika to z terminu zapadalności wierzytelności handlowych, np. w zaledwie kilka dni po wykonaniu usług. Co więcej rozwiązanie to dyscyplinuje kontrahentów do terminowego regulowania swoich zobowiązań.

 

W branży budowlanej najczęściej występującą opcją jest faktoring niepełny, nazywany również faktoringiem niewłaściwym lub z regresem. Usługa ta polega na wykupie przez faktora wierzytelności, ale bez przejęcia ryzyka związanego z potencjalną niewypłacalnością dłużnika. Zatem w sytuacji, gdy płatnik nie dokona płatności, faktor zgłosi się do faktoranta, czyli wystawcy faktury, by ten uregulował należność. 

 

Faktoring przede wszystkich służy finansowaniu działalności, jednak faktor może również świadczyć inne usługi, takie jak monitoring należności czy pomoc prawna. Współpracę z faktorem warto rozpocząć już na etapie negocjowania umowy. Specjalista udzieli firmie wsparcia przy konstruowaniu jej zapisów, a także może dokonać weryfikacji potencjalnego kontrahenta pod kątem jego wypłacalności i ewentualnie doradzić odstąpienie od jej podpisania.

 

Faktorzy, podobnie jak banki udzielające kredytów, dostrzegają podwyższone ryzyko branży budowlanej. Przemawiają za tym obowiązujące w niej zasady, tj. możliwość składania reklamacji, kaucje gwarancyjne i inne podstawy do dokonywania potrąceń. Mając na uwadze te trudności, wielu faktorów niechętnie podejmuje się finansowania tego sektora. Istnieją jednak podmioty, które specjalizują się w obsłudze branży budowlanej. Jej przedstawiciele, mający problem z uzyskaniem wsparcia u tradycyjnego faktora, mogą też skorzystać z nowych rozwiązań, takich jak platformy aukcji faktur. Przykładem jest działająca na polskim rynku platforma Faktorama.pl, z której usług korzystają również firmy budowlane. Rozwiązanie to umożliwia skorzystanie z faktoringu nawet jednorazowo, poprzez wystawienie na aukcję pojedynczej faktury, w której przypadku przedsiębiorca chce przyspieszyć otrzymanie płatności. To dogodna opcja szczególnie dla mniejszych firm z sektora MSP, które zyskują dostęp do elastycznego finansowania z zabezpieczeniem w postaci nieprzeterminowanych należności wiarygodnych płatników. Inwestorzy angażujący się w aukcje, w przeciwieństwie do firm i banków świadczących usługi faktoringowe, nie obawiają się finansowania mniejszych podmiotów, gdyż na platformach ocena ryzyka skupia się na płatniku faktury, który często jest dużą i wiarygodną spółką. Korzystanie z internetowych platform aukcji faktur nie wymaga zabezpieczenia na aktywach trwałych oraz w przeciwieństwie do kredytu bankowego nie obciąża zdolności kredytowej firmy.

 

Nieregulowanie w terminie należności, a co za tym idzie brak płynności finansowej stanowią dla firm z branży budowlanej znaczny problem. Ważne, aby przedsiębiorstwa uświadomiły sobie istnienie skutecznych metod radzenia sobie z tymi trudnościami, określiły swoje potrzeby i wymagania, a następnie wybrały najkorzystniejszą dla siebie metodę kontroli płynności finansowej w firmie.

Autorem tekstu jest Jakub Ananicz, Członek Zarządu Faktorama.  

author avatar
Faktorama

1 2

O autorze