loader

Wybieramy masę samopoziomującą – na co zwrócić uwagę?

W przypadku typowych, domowych zastosowań w większości przypadków wystarczy nam podkład podłogowy o wytrzymałości na ściskanie ? 20 MPa (klasa C20 zgodnie z normą PN-EN 13813:2003). W przypadku zastosowania masy samopoziomującej na ogrzewaniu podłogowym pamiętajmy, że musi być do tego przystosowana – z uwagi na obciążenia termiczne, jakim będzie musiała sprostać podczas użytkowania instalacji. Producenci zazwyczaj podają na opakowaniu informację, czy dany produkt nadaje się do takiego rodzaju zastosowania.

W przypadkach, w których wymagana jest wysoka wytrzymałość podłoża (np. wykończenie podłogi parkietem lub deską podłogową), optymalne będzie zastosowanie np. masy samopoziomującej Baumit Nivello 30 (klasyfikacja CT-C35-F6), o wysokiej wytrzymałości na ściskanie (? 35 MPa) oraz zginanie (? 6 MPa). Szeroki zakres grubości od 2 do 30 mm sprawia, że ten produkt sprawdzi się w wielu sytuacjach. Co więcej masę tę można układać zarówno w pomieszczeniach suchych (pokoje dzienne, sypialnie), jak i mokrych (np. łazienki, pralnie, kuchnie).

Pamiętajmy o czasie wiązania i wysychania

W przypadku standardowych mas samopoziomujących producenci dopuszczają ruch pieszy po związaniu zaprawy, zazwyczaj po ok. 6 godzinach. Jeśli zależy nam, by prace w ramach inwestycji mogły być przeprowadzone w szybszym tempie, wybierzmy produkt o przyspieszonym czasie wiązania. Przykładowo, w przypadku zastosowania Baumit Nivello Quattro (1-20 mm, klasa CA-C20-F6), ruch pieszy  jest możliwy już po ok. 2-3 godzinach, a już po upływie doby od wylania masy można rozpocząć montaż posadzki (przy grubości do 3 mm).

– Pamiętajmy, że wiązanie i wysychanie to dwa różne pojęcia. W odniesieniu do podkładów podłogowych związanie masy oznacza możliwość chodzenia po wykonanej powierzchni. Wysychanie natomiast, to w uproszczeniu przejście ze stanu mokrego w suchy, w efekcie czego podkład osiąga wilgotność odpowiednią do układania okładzin podłogowych. Trzeba mieć tutaj na względzie, że wilgotność resztkowa musi odpowiadać wymaganiom dla danego rodzaju posadzki – wyjaśnia Tomasz Dzierwa z Baumit Polska.

Wybierajmy tylko zdrowe produkty!

Nie zapominajmy również, że materiały i technologie wykorzystywane w budownictwie wpływają na jakość powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie na nasze zdrowie i samopoczucie. Poszukując odpowiedniej masy samopoziomującej, oprócz omówionych wcześniej parametrów takich jak zakres grubości, wytrzymałość czy czas gotowości do dalszych prac, zwróćmy też uwagę m.in. na emisyjność produktu – jak wpływa on na jakość powietrza w pomieszczeniach. By mieć pewność, że nie będzie szkodził domownikom, wybierzmy produkt oznaczony odpowiednim certyfikatem, np. EMICODE® EC1 PLUS, który potwierdza bezpieczeństwo dla stosujących je wykonawców oraz użytkowników. Produkty oznaczone tym znakiem cechuje najniższa emisja lotnych związków organicznych (LZO) oraz spełnienie surowych norm, co jest stale monitorowane przez niezależne organy kontrolne.

Gdy wybierzemy już odpowiedni produkt, do pełni szczęścia brakuje nam już tylko odpowiedniego wykonania wylewki. Pamiętajmy, że by dobrze spełniła swoją rolę, musi być przygotowana i zastosowana zgodnie z instrukcjami producenta i opisem podanym w karcie technicznej produktu.

1 2

O autorze