loader

Ulgi prorodzinne i oskładkowanie umów zleceń to główne zmiany podatkowe w 2016 roku

Jeśli chodzi o zmiany w zakresie ulgi technologicznej to są one dość radykalne. To jest ta grupa zmian, które jak można wyczytać nawet spomiędzy przepisów, najprawdopodobniej nie będą korzystne dla podatników. Do tej pory można było uzyskać ulgę od nabycia nowych technologii. Była to ulga rzadko wykorzystywana, aczkolwiek przynosząca spore korzyści. Natomiast zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia będzie polegała na tym, że już nie nabywanie nowych technologii będzie promowane, ale ich wytwarzanie. Stąd zmiana nazwy – ulga na „badanie i rozwój”. Dodatkowo została ona ograniczona kwotowo – już nie będzie to  zwrot 50% wydatków poniesionych na nabycie wiedzy technologicznej, tylko 30% i odpowiednio mniej w zależności jakiego rodzaju są to wydatki – pracownicze czy inne, ponoszone przez mniejsze lub większe przedsiębiorstwa. Chciałbym zaznaczyć, że  wszyscy podatnicy, którzy nabywali nowe technologie w okresie pięciu lat wstecz a nie skorzystali z tej ulgi, mogą z niej cały czas skorzystać. Mówią o tym przepisy przejściowe – dodaje Marek Jarocki.

 

Kolejna zmiana dotyczy umów zleceń. Każda umowa będzie opodatkowana w przeciwieństwie do tego, co mamy dzisiaj. Nowe rozwiązanie zakłada powstanie obowiązku odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia,  czyli 1 850 zł brutto w 2016 r. Dopiero od kolejnej umowy przekraczającej tę kwotę nie trzeba będzie opłacać składek. Dodatkowo w przypadku kilku pracodawców, obowiązek udowodnienia wypełnienia obowiązku opłacenia składek będzie spoczywał na zleceniobiorcy. Będzie to miało znaczny wpływ na rynek pracy. Jest to działanie, które zmierza do tego, aby unikać zmuszania zleceniobiorców do zawierania niekorzystnych dla siebie umów, tylko dlatego, że były one nieoskładkowane. W tej chwili przepis ten będzie nieco porządkował ten rynek, jednak nie podniesie w sposób radykalny kosztów pracy, bo będzie to dotyczyć ograniczonego pułapu przychodów. Spodziewamy się zaś, że wzrośnie liczba umów o pracę.

 

Myślę, że osoby zatrunione na etatach, pracownicy oraz pracodawcy znajdą w nowych przepisach sporo zmian, które będą dla nich korzystne,  tj. wydatki na przedszkola i opiękę nad dziećmi. Spora grupa tych, którzy korzystali z ulg na nawe technologie może  spotkać się z sytuacją, gdzie tych odliczeń będzie mniej. Z punktu widzenia makroekonomicznego wydaje się, że zmiany te  przyniosą różny efekt w różnych miejscach. Fiskalnie powinny być neutralne – podsumowuje nasz rozmówca.

 

O 1 stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać także klauzula ograniczająca zwolnienie podatkowe dla dywidend. Nowe przepisy będą miały wpływ na międzynarodowe koncerny inwestujące w Polsce za pośrednictwem spółek holdingowych oraz polskie przedsiębiorstwa inwestujące za granicą.

author avatar
Capital24.tv
Capital24.tv - Nakręcamy biznes! Capital24.tv to pierwsza w Polsce internetowa telewizja biznesowa, która dostarcza wartościowe informacje, analizy oraz ekspertyzy związane z rynkiem gospodarczym i finansowym. Serwis został stworzony przez zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów, którzy prezentują treści w przystępnej i atrakcyjnej formie. Platforma umożliwia firmom założenie bezpłatnych profili, na których mogą publikować wiadomości, zdjęcia, podcasty oraz wideo, a także zintegrować je z kontem na YouTube. Dzięki licencji Creative Commons, treści zamieszczone na Capital24.tv są dostępne dla dziennikarzy i blogerów do bezpłatnego pobierania i udostępniania, co sprzyja szerzeniu wiedzy na temat polskiego biznesu i rynku kapitałowego.

1 2

Dekoracyjna ikona taśmy filmowej Zobacz wideo
O autorze