loader

Udział maszyn w rynku leasingu wzrośnie z 27% oczekiwanych dla 2017 roku do blisko 30% w 2018 roku

Po drugie, zagraniczna sprzedaż

Sektorowa struktura produkcji wskazuje na utrzymujący wzrost nowych zamówień eksportowych. Cały czas obserwujemy wysokie dynamiki w typowo eksportowych branżach, co jest pochodną wyraźnego poprawienia koniunktury w europejskiej gospodarce. Strefa euro nie tylko notuje bardzo wysokie odczyty indeksów koniunktury (jak PMI, ESI, Ifo), ale od kilku miesięcy zaczęła się również rozwijać w realnej sferze. Wzrost gospodarczy w II kwartale 2017 roku był najwyższy od 6 lat, stopniowo zaczęło spadać bezrobocie, utrzymują się solidne wzrosty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Te trendy przekładają się na istotny wzrost popytu na polski eksport. Dynamika eksportu towarów z Polski za okres styczeń-wrzesień br. wyniosła aż 9,8% r/r.

Po trzecie, odnowienie parków maszynowych

Wyraźne wzrosty produkcji przemysłowej w ostatnich miesiącach, jak również duży portfel zleceń produkcyjnych z rynku krajowego i z zagranicy wskazują na konieczność odnawiania parków maszynowych. Badania NBP pokazują, że stopień wykorzystania zdolności produkcyjnych w polskich firmach wynosił na koniec III kw. 2017 roku aż 83%. To najwyższy poziom od 2008 roku, czyli od okresu szczytu koniunktury w przededniu wybuchu ostatniego kryzysu finansowego. Stanowi to bardzo wyraźny sygnał dla wzrostu inwestycji w przedsiębiorstwach, co pozytywnie przełoży się na dynamikę leasingu maszyn i urządzeń w kolejnych miesiącach.

Po czwarte, automatyzacja

Rok 2017 stoi pod znakiem znakomitej koniunktury na rynku pracy. Notujemy rekordowo niskie poziomy bezrobocia, stabilnie rośnie zatrudnienie w firmach i zarobki pracowników. Jednocześnie zaczynają się odzywać problemy demograficzne. Jako społeczeństwo starzejemy się i zaczyna się już kurczyć w Polsce populacja osób w wieku produkcyjnym. W rezultacie, barierą dla dalszego rozwoju przedsiębiorstw stała się dostępność pracowników. Problem ten coraz wyraźniej wskazują publikowane w ostatnich miesiącach badania. Deficyt pracowników jest po części łagodzony (ale nie rozwiązywany) przez masowy napływ imigrantów, głównie z Ukrainy. Firmy mają świadomość, że obecna niska dostępność pracowników nie jest przejściowym problemem, a ma trwały charakter. Przedsiębiorcy, aby dalej się rozwijać, będą inwestowali w automatyzację, zastępując coraz częściej ludzi maszynami. A to pozytywnie wpłynie na rynek leasingu maszyn i urządzeń.

author avatar
EFL
Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole, co gwarantuje firmie finansową stabilność i bezpieczeństwo oraz pozwala korzystać z wiedzy i doświadczeń instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. EFL konsekwentnie poszerza zakres rozwiązań dla biznesu. Spółka oferuje szeroki pakiet produktów: leasing, pożyczkę, wynajem długoterminowy, ubezpieczenia i faktoring. Od 1991 roku współpracuje z najbardziej liczącymi się producentami i dostawcami maszyn, urządzeń, pojazdów oraz innych środków trwałych.

1 2

O autorze