loader

Tetra Pak – Przyszłość należy do opakowań odnawialnych

W 2014 r. na rynku zadebiutował pierwszy karton Tetra Rex® wyprodukowany w całości z surowców odnawialnych. Opakowanie powstało z połączenia materiałów, takich jak tworzywo z trzciny cukrowej oraz papier. Po udanej premierze opakowania w fińskiej mleczarni Valio, Tetra Rex® jest obecnie dostępne na całym świecie. Do 2016 r. firma planuje dostarczenie 100 milionów tego typu opakowań na całym świecie.

 

Kartony Tetra Pak w całości podlegają recyklingowi. Obecnie ponad 150 firm działających na 45 rynkach przetwarza podstawowe surowce wykorzystywane do produkcji kartonów Tetra Pak. W Polsce zużyte opakowania do żywności są przetwarzane w papierniach Mondi Świecie S.A.,TOP SA, Fabryka Papieru i Tektury „Beskidy" S.A. Kartony są wytrzymałe, dlatego ich recykling pozwala na odzyskanie włókien celulozowych, które stosuje się do produkcji delikatnych wyrobów, takich jak ręczniki papierowe czy chusteczki używane w szpitalach i przychodniach. Z przetworzonych materiałów powstają również płyty TErO wykorzystywane w przemyśle meblarskim i budowalnym. Użycie tony papieru pochodzącego z recyklingu zamiast nowego surowca pozwala ocalić dwanaście drzew.

 

Oprócz odnawialności, promowania selektywnego zbierania odpadów oraz recyklingu opakowań kartonowych, Tetra Pak stara się zwiększyć efektywne wykorzystywanie materiałów oraz zredukować tzw. ślad węglowy. W lipcu 2016 r. firma dołączyła do światowej inicjatywy RE100 prowadzonej przez The Climate Group oraz CDP. W ramach współpracy Tetra Pak zobowiązał się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji z 20% do 100% do 2030 r. Ponadto dane za rok 2015 wskazują, że emisja dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości Tetra Pak spadła o 15% od 2010 r. przy jednoczesnym wzroście produkcji o 16% w tym samym okresie. Tetra Pak oferuje także usługę Environmental Benchmarking Service, która pozwala klientom firmy na oszacowanie ich wpływu na środowisko, dzięki czemu mogą oni określić,  które obszary ich działalności wymagają poprawy.

1 2

O autorze