RTR – nowa nadzieja dla gospodarki i ochrony zdrowia?

Jakie korzyści dla partnerów polskiej gospodarki?
Podczas panelu dyskusyjnego dr Krzysztof Łanda, jeden z autorów projektu RTR, przedstawił korzyści dla firm innowacyjnych i generycznych z wprowadzenia systemu, jak również kryteria, w oparciu
o które dokonana zostanie kategoryzacja firm.
„Firmy z trzech najwyższych kategorii, czyli najsilniejsi partnerzy polskiej gospodarki, będą m.in. zwolnione z płacenia paybacku w przypadku przekroczenia budżetu, jak również zyskają uprawnienia do zwolnień i ulg. Status będzie miał ponadto znaczący wpływ na ICUR (Incremental Cost Utility Ratio) na etapie analizy ekonomicznej w postępowaniu refundacyjnym. W przypadku producentów leków generycznych kluczowa będzie natomiast zmiana warunków ustalania ceny dla pierwszego odpowiednika, kolejnego odpowiednika, jak również w zakresie renegocjacji ceny”- mówił Łanda.
Na spotkaniu przedstawiono ponadto zbiór kryteriów, na podstawie których dokonana zostanie kategoryzacja firm funkcjonujących na polskim rynku. W ich poczet zakwalifikowano m.in. kwestie zatrudnienia w Polsce (w tym zatrudnienie na umowę o dzieło), stosunek eksportu do importu, płacenie podatków w kraju, jak również inwestycje inne niż R&D.
Minister Jadwiga Emilewicz odniosła się też do tzw. strategii najniższej ceny: „jest ona mocno ograniczająca – chcemy by przy wprowadzaniu strategii jakościowej można było od najniższej ceny częściowo odejść” – dodała.
Minister Czech przekazał też zebranym informacje nt. tzw. małej nowelizacji Prawa farmaceutycznego, która zawiera rozwiązania ułatwiające rejestrację leków i prowadzenie badań klinicznych. Nowelizacja była jednym z tematów wczorajszego posiedzenia Komitetu Stałego Rady Ministrów. Według ministra możemy się spodziewać jej przyjęcia w I kwartale 2018 roku.