loader

ROBOTYZACJA PRZEMYSŁU SPRAWDZONĄ RECEPTĄ NA POPRAWĘ KONKURENCYJNOŚCI – dlaczego nie w Polsce?

Polska i jej niewykorzystany potencjał

Analizując dane dotyczące instalacji robotów w Polsce na przestrzeni ostatnich trzech lat, można zauważyć, że mimo rosnącej liczby robotów, dynamika tego wzrostu jest odwrotnie proporcjonalna do trendów, które zarysowują się w innych krajach. W porównaniu do roku, 2011 kiedy wskaźnik robotyzacji wynosił 14, zwiększył się on w 2013 roku zaledwie o 5 punktów i wynosi jedynie 19. W analogicznym okresie na Węgrzech, w Czechach i na Słowacji wzrost liczby robotów zainstalowanych w przemyśle wyniósł odpowiednio 17, 20 i 34 punkty. Warto podkreślić, że Słowacja na przestrzeni ostatnich pięciu lat zdołała pod względem robotyzacji przemysłu osiągnąć już średnią europejską, a Czechy są w stanie osiągnąć ten poziom w najbliższych latach. Biorąc pod uwagę wielorakie korzyści, jakie oferuje nowoczesna technologia, warto zastanowić się, dlaczego Polska nie podąża śladem najlepszych i nie chce wykorzystać potencjału, jaki niosą ze sobą roboty przemysłowe i poszerzające się z roku na rok grono świetnie wykształconych robotyków na polskim rynku pracy?

 

Automatyzacja odpowiedzią na potrzeby polskiej gospodarki

Polska gospodarka stoi przed ogromnym wyzwaniem zdecydowanej poprawy swojej konkurencyjności. Świadczą o tym nie tylko bezwzględne wskaźniki, ale przede wszystkim doświadczenia producentów i oczekiwania konsumentów. Klasyczne metody produkcji nie są w stanie zagwarantować producentom, że będą oni mogli sprostać oczekiwaniom odbiorców. Jak mówią sami przedsiębiorcy – „nie ta jakość, nie ta precyzja, nie te terminy”.  Powoli wyczerpują się też tanie źródła energii i surowce produkcyjne. Koszty produkcji nieubłaganie rosną i najszybszym sposobem optymalizacji parametrów produkcji pozostaje poszukiwanie oszczędności w samej produkcji. A to mogą zapewnić tylko inwestycje w zaawansowane technologie. Warunki ku temu są jeszcze bardzo sprzyjające. – Mamy dostęp do wszystkich światowych technik, pracowitą i ambitną kadrę inżynierską, wciąż niskie koszty wdrożenia automatyzacji, do tego możliwość uzyskania dotacji z Unii Europejskiej, głównie z funduszy przeznaczonych na wsparcie inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorstw. To powoduje, że inwestycja w roboty staje się naprawdę bardzo opłacalna – reasumuje Jędrzej Kowalczyk.

 

Roboty w Warszawie

Podczas tegorocznych targów AUTOMATICON będzie można zobaczyć najnowsze osiągnięcia inżynierów zajmujących się konstruowaniem inteligentnych, sterowanych komputerowo maszyn, które są gotowe do tego, by odpowiadać na potrzeby producentów i czynić produkcję bardziej opłacalną. Wśród licznego grona wystawców nie zabraknie firmy FANUC, światowego lidera technologii CNC i robotyki, który z myślą o polskich entuzjastach automatyki przemysłowej przygotował specjalną ekspozycję. W ramach aplikacji pokazowych będzie można obejrzeć dwa innowacyjne stanowiska zrobotyzowane, prezentujące roboty japońskiej marki FANUC w wymagających procesach pakowania delikatnych produktów. Pionierskie rozwiązania FANUC będzie można oglądać w dniach 17 – 20 marca, na stoisku C14/ D11.

 

– „Rozwiązania techniczne, które pokazujemy w ramach aplikacji są niezwykle wydajne i elastyczne. Maszyny pracują szybko i z dużą starannością, a jednocześnie płynnie z uwagi na zastosowane funkcje programowe FANUC. Obserwując pracę systemów zrobotyzowanych można zobaczyć, jak inteligencja maszyn przekłada się na ich samodzielność w działaniu, ta na perfekcyjną jakość produktów, a całość optymalnie zrealizowanego procesu z kolei na realne zyski producenta” – podsumowuje Jędrzej Kowalczyk

 

W Polsce FANUC istnieje od 2007r., Jako światowy lider technologii CNC oraz robotyki oferuje polskim przedsiębiorcom dostęp do najnowocześniejszych technologii produkcji tj. roboty przemysłowe, CNC, maszyny zrobotyzowane. Rozwiązania firmy FANUC, szeroko stosowane na całym świecie, pozwalają na zwiększenie opłacalności produkcji oraz wzmacnianie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw z różnych branż. W ramach dotychczasowej działalności w Polsce FANUC zainstalował ok. 1500 robotów przemysłowych oraz 4000 sterowań CNC efektywnie wspierając procesy optymalizacji kosztów produkcji poszczególnych firm. Roboty są głównie wykorzystywane w instalacjach spawania łukowego, zgrzewania punktowego i paletyzacji. W użyciu znajduje się również szereg aplikacji, w których roboty współpracują z maszynami np. w operacjach załadunku i rozładunku detali z prasy lub wtryskarki.


[1] Statystyka GUS 2013„Innowacyjna działalność przedsiębiorstw 2011 – 2013”, raport opublikowany 20 II 2015

[2] Szacunki IFR „Industrial robots” 2013

1 2

O autorze