loader

Pomiędzy overnightem a lokatą, czyli jak efektywnie zarządzać bieżącymi środkami firmy

W warunkach zaciętej konkurencji rynkowej, „efektywność” jest odmieniana przez wszystkie przypadki, a firmy dążą do jej poprawy we wszystkich obszarach swojej działalności. Niewiele osób jednak wie, że efektywności można szukać także przy zarządzaniu bieżącymi środkami firmy – i to z bardzo dobrym skutkiem.

 

Od 1989 r. rynek kapitałowy w Polsce przeszedł bardzo dynamiczny proces rozkwitu, stwarzając warunki do powstania wielu innowacyjnych produktów finansowych. Okazuje się jednak, że po upływie ponad dwóch dekad zwyczaje firm i instytucji w zakresie zarządzania płynnością w krótkim terminie zasadniczo się nie zmieniły. Z rozmów i obserwacji wynika, że osoby odpowiedzialne za finanse – członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi czy główni księgowi – w dalszym ciągu preferują przede wszystkim rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, depozyty jednodniowe, tzw. overnighty (O/N), oraz klasyczne lokaty bankowe, na których  lokują kapitał w średnim i długim terminie.

Ten stan rzeczy jednak zaczyna się powoli zmieniać. – Od pewnego czasu obserwujemy zmianę w myśleniu zarządów spółek i instytucji w zakresie zarządzania bieżącymi środkami. Obok bezpieczeństwa kapitału, akcent coraz częściej jest stawiany również na efektywność, czyli zwiększenie dochodowości pieniądza. Lokowanie środków wyłącznie na lokacie overnight przestaje wystarczać, nie spełnia bowiem tego założenia szczególnie teraz, w środowisku niskich stóp procentowych – mówi Adam Lipka-Bebeniec, ekspert w departamencie ds. klientów instytucjonalnych Union Investment TFI.

To sprawia, że cześć dyrektorów finansowych stara się wyjść poza utarty schemat zarządzania nadwyżkami i zaczyna poszukiwać bardziej efektywnych narzędzi, takich jak fundusze pieniężne czy obligacje skarbowe.

Fundusz jako uzupełnienie polityki finansowej firmy

Fundusze inwestycyjne bywają mylnie kojarzone wyłącznie z giełdą, bardzo wysokim ryzykiem i długoterminowym zamrożeniem kapitału. Tymczasem to mit, bowiem poza funduszami akcyjnymi, charakteryzującymi się wysoką zmiennością, istnieje również spora grupa rozwiązań o wysokim poziomie bezpieczeństwa. To fundusze pieniężne, nazywane też gotówkowymi. W dużym uproszczeniu, oferują one rentowność równą lub  wyższą od rocznego oprocentowania depozytu przy płynności zbliżonej do depozytów overnight. Domeną funduszy pieniężnych jest również łatwość w wypłacaniu środków. Rozwiązania przygotowane dla firm umożliwiają dostęp do zgromadzonych środków  nawet z dnia na dzień – jeszcze tego samego dnia zadeklarowana przez klienta kwota może zostać przelana na konto jego firmy.

 

author avatar
Union Investment TFI

1 2

O autorze